Survey
* Your assessment is very important for improving the workof artificial intelligence, which forms the content of this project
* Your assessment is very important for improving the workof artificial intelligence, which forms the content of this project
PROGRESSION THROUGH WRITTEN CALCULATION + - x ÷ Children will use practical resources to work mathematically which also encourages them to experiment with counting and with the number system. Base 10 Place Value Arrow Cards Tens and Units Dice Place Value Counters Numicon Cuisenaire Rods Cubes/ Blocks Dominoes Magnets Counters 100 Squares Counting bears Bead strings 1 | Page PROGRESSION THROUGH WRITTEN CALCULATION ADDITION + (add, addition, more, plus, increase, sum, total, altogether, equals, inverse) Big Maths Addition: Steps 1 – 8 (Level 1) [Inverse Link: Page 13 Subtraction Steps 1 – 8] 1 I know when to add some more. 2 I know to find the total. 3 I add the right amount. 4 I add the right amount and can count how many altogether. 5 I can add numbers of objects to 10. 6 I can read a number sentence. 4 add 2 7 I can arrange a number sentence. 8 I can solve a number sentence. 2 | Page equals TOTAL Big Maths Addition: Steps 9 – 20 (Level 2) [Inverse Link: Page 14 Subtraction Steps 9 – 18] 9 I can solve addition on a number line. +1 +1 +1 3+4=7 +1 ___________________________________________ 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 +4 3+4=7 ___________________________________________ 3 7 10 I can add 1 to a number up to 20. Number Line 4+1=5 9 + 1 = 10 16 + 1 = 17 _________________________________________________________ 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 100 Square 11 I can add 2 or 3 to a number up to 20. 16 + 3 = 19 +1 +1 +1 _________________________________________________________ 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 +3 _________________________________________________________ 16 19 3 | Page 12 I can add a 1 digit number to a number to 20. 16 + 7 = 23 +7 ___________________________________________ 16 20 13 I can add 1 to a 2 digit number. 28 + 1 = 29 43 + 1 = 44 86 + 1 = 87 14 I can add 10 to a 2 digit tens number. 15 I can add 10 to any 2 digit number. 40 + 10 = 50 70 + 10 = 80 23 + 10 = 33 82 + 10 = 92 4 | Page 23 16 I can add a 1 digit number to a 2 digit tens number. 30 + 4 = 34 50 + 6 = 56 80 + 2 = 82 17 I can solve a 2 digit + a 1 digit number. UNITS 2 + 4 = 6 TENS + UNITS 30 + 6 = 36 18 I can add a 2 digit tens number to another one. 20 + 60 = ? Start with the larger number. 60 + 20 = 80 2 tens and 6 tens are 8 tens So 5 | Page 20 + 60 = 80 19 I can solve any 1 digit + 1 digit number in my head. Links to Big Maths Addition Learn Its. 8 + 9 = 17 +8 ___________________________________________ 9 10 17 20 I can solve any 2 digit number + 1 digit number. Full Written Method Abridged Writing Stage 60 60 17 17 68 + 9 60 + 17 = 77 Additional Stage if required 77 60 17 68 + 9 60 + 10 = 70 70 + 7 = 77 6 | Page Big Maths Addition: Steps 21 – 30 (Level 3) [Inverse Link: Page 17 Subtraction Steps 19 – 33] 21 I can add any 2 digit tens number to another one. 80 + 90 8 tens add 9 tens are 17 tens 17 tens are 170 80 + 90 = 170 22 I can add a 2 digit tens number to a 2 digit number. 23 I can add any 2 digit tens number to a 2 digit number. 60 20 + 40 60 3 23 + 40 60 + 3 = 63 3 Or 20 + 40 = 60 60 + 3 = 63 63 40 + 23 = 63 +40 23 63 24 I can add a 2 digit number to a 2 digit number. 25 I can solve any 2 digit number + 2 digit number. 90 40 + 50 90 95 7 | Page 5 3+2 43 + 52 90 + 5 = 95 5 Or 40 + 50 = 90 3+2=5 90 + 5 = 95 Continuation of Steps 24 and 25 +10 34 + 23 = 57 +10 +3 34 44 54 57 34 + 23 = 57 +20 +3 34 54 57 34 23+ 57 67 24+ 91 1 26 I can solve a 3 digit number + a 2 digit number. 400 400 50 6 56 456 432 24+ 456 8 | Page 50 6 432 + 24 Hundreds 400 Tens 30 + 20 = 50 Units 2+4=6 400 + 50 + 6 = 456 267 85+ 352 1 1 27 I can solve any 3 digit number + 2 digit number. 367 + 85 Hundreds 300 Tens 60 + 80 Units 7+5 300 + 140 + 12 = 452 28 I can solve a 3 digit number + a 3 digit number. 29 I can solve any 3 digit number + 3 digit number. 241 + 328 Hundreds 200 + 300 Tens 40 + 20 Units 1+8 500 + 60 + 9 = 569 241 328+ 569 207 453+ 660 1 587 375+ 962 1 1 789 642+ 1431 1 1 1 30 I can solve a 3 digit number + a 3 digit number as money. £2.41 + £3.53 = £5.94 If… 200 + 300 = 500 40 + 50 = 90 1+3=4 9 | Page £2.41 £3.53+ £5.94 Then… £2.00 + £3.00 = £5.00 £0.40 + £0.50 = £0.90 £0.01 + £0.03 = £0.04 £5.00 + £0.90 + £0.04 = £5.94 Big Maths Addition: Steps 31 – 39 (Level 4) [Inverse Link: Page 22 Subtraction Steps 34 – 36] 31 I can solve any 3 digit number + 3 digit number as money. £3.85 + £8.67 = £12.52 If… 300 + 800 = 1100 80 + 60 = 140 5 + 7 = 12 £ 3.85 £ 8.67+ £ £12.52 £ 1 1 Then… £3.00 + £8.00 = £11.00 0.80 + £0.60 = £1.40 0.05 + £0.07 = £0.12 £11.00 + £1.40 + £0.12 = £12.52 1 32 I can solve a 1 decimal place number + a 1 decimal place number. 33 I can solve any 1 decimal place number + 1 decimal place number. 4 tenths and 3 tenths are 7 tenths 8 tenths and 9 tenths are 17 tenths So So 0.4 + 0.3 = 0.7 0.8 + 0.9 = 1.7 not 0.17 34 I can solve a 1 digit number to 1 decimal place + a 1 digit number to 1 decimal place. 35 I can solve any 1 digit number to 1 decimal place + 1 digit number to 1 decimal place. 5 3+2 0.4 + 0.5 5 5.9 0.9 10 | P a g e 3.4 + 2.5 3+2=5 0.4 + 0.5 = 0.9 5 + 0.9 = 5.9 0.9 3.4 2.5+ 5.9 36 I can solve additions with numbers to 2 decimal places. 37 I can solve any additions with numbers to 2 decimal places. 3.85 + 8.67 3 + 8 = 11 0.8 + 0.6 = 1.4 0.05 + 0.07 = 0.12 3.85 8.67+ 12.52 1 1 11 + 1.4 + 0.12 = 12.52 1 38 I can solve additions with larger numbers. 3819 + 9632 3000 + 9000 = 12000 800 + 600 = 1400 10 + 30 = 40 9 + 2 = 11 3819 9632+ 13451 1 1 12000 + 1400 + 40 + 11 = 13 451 1 39 I can solve additions with several numbers. 834 92 5+ 931 1 11 | P a g e 1 6244 8 36 935+ 7223 1 1 2 42 6432 786 3 4681 11944 1 1 1 Big Maths Addition: Steps 40 – 41 (Level 5) [Inverse Link: Page 22 Subtraction Step 37] 40 I can solve a number to 2 decimal places + a number to 1 decimal place. 41 I can solve any number to 2 decimal places + a number to 1 decimal place. 3.33 2.5 + 5.83 12 | P a g e 6.71 2.9 + 9.61 1 8.67 9.8 + 18.47 1 1 PROGRESSION THROUGH WRITTEN CALCULATION FOR SUBTRACTION (subtract, subtraction, take away, minus, decrease, leave, difference, fewer, equals, inverse) Big Maths Subtraction: Steps 1 – 5 (Level 1) 1 2 3 4 5 [Inverse Link: Page 2 Addition Steps 1 – 5] I know when to take some away. I know to take some away, then count how many are left. I take away the right amount. I take away the right amount and count how many are left. I can take away numbers of objects to 10. 5 take away 3 Count how many objects you have. See how many need taking away. Count how many you are taking away. Check you have taken away the right amount. Count how many are left. Big Maths Subtraction: Steps 6 – 19 (Level 2) [Inverse Link: Page 2 Addition Steps 6 – 20] 6 I can read a subtraction number sentence. 6 take away 4 equals 7 I can arrange a subtraction number sentence. 13 | P a g e 8 I can solve a subtraction number sentence. 2 9 I can solve subtraction on a number line. -1 -1 -1 6–4=2 -1 __________________________________________ 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 6–4=2 -4 __________________________________________ 2 6 10 I can take 1 from a number to 20. Number Line 4-1=3 9-1=8 16 - 1 = 15 _________________________________________________________ 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 100 Square 14 | P a g e 11 I can take 2 or 3 from a number to 20. -1 16 - 3 = 13 -1 -1 _________________________________________________________ 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 -3 _________________________________________________________ 13 16 12 I can take a 1 digit number from a number to 20. -6 18 - 6 = 12 ___________________________________________ 12 18 16 - 7 = 9 -7 ___________________________________________ 9 10 16 13 I can take 10 from a multiple of 10. 14 I can take 10 from a 2 digit number. -10 80 – 10 = 70 ___________________________________________ 70 80 40 - 10 = 30 70 - 10 = 60 23 - 10 = 13 82 - 10 = 72 15 | P a g e 15 I can take a multiple of 10 from a multiple of 10. 80 – 30 = 50 8 tens – 3 tens = 5 tens 5 tens = 50 16 I can take a 1 digit number from a multiple of 10. 30 – 4 = 26 50 - 6 = 44 80 – 2 = 78 17 I can solve a 2 digit number – a 1 digit number. 18 I can solve any 2 digit number – 1 digit number. 48 - 5 = 43 -5 ___________________________________________ 43 48 -4 43 - 7 = 36 -3 ___________________________________________ 36 16 | P a g e 40 43 19 I can solve a 3 digit number – a 1 digit number. 343 – 7 = 336 -7 ___________________________________________ 336 340 Big Maths Subtraction: Steps 20 – 33 (Level 3) 343 [Inverse Link: Page 7 Addition Steps 21 – 30] 20 I can spot the next multiple of 10. 21 I can count to the next multiple of 10. 22 I know the gap to the next multiple of 10. What is the next multiple of 10 after 73? ___________________________________________ 73 80 80 - = 73 - 7 = 73 Link with Jigsaw Numbers 80 – 73 = 7 7 ___________________________________________ 73 17 | P a g e 80 23 I know the 1 digit gap from a multiple of 10. 24 I know the total gap across a multiple of 10. 84 – 73 = 11 7 4 ________________________________________________ 73 7 80 7 4 84 4 11 11 25 I can take a multiple of 10 from any 2 digit number. 46 – 20 = 26 26 ________________________________________________ 20 46 26 I can find the 2 gaps in a 2 digit – 2 digit question. 46 – 17 = 29 26 3 ________________________________________________ 17 3 18 | P a g e 20 26 46 3 + 26 = 29 27 I can solve any 2 digit number – 2 digit number. 63 – 26 = 37 33 4 ________________________________________________ 26 30 4 89 - 57 63 4 + 33 = 37 33 = 80 50 30 + + + 9 7 2 = 32 Step 3 71 - 46 = Step 2 20 + 5 = Step 1 - 60 40 + + 70 40 11 6 + + 1 6 The calculation should be read as e.g. take 6 from 1. 25 28 I can take any 2 digit number from 100. 100 – 35 = 65 60 5 ________________________________________________ 35 40 100 65 ________________________________________________ 35 Link with Jigsaw Numbers Total = 9 (90) 19 | P a g e 2 4 7 6 100 Total = 10 = 100 29 I can take 100 from any 3 digit number. 682 – 100 = 782 582 ________________________________________________ 100 682 30 I can solve any 3 digit number – 2 digit number. 682 – 35 = ________________________________________________ 35 582 65 682 ________________________________________________ 35 100 500 140 7 682 = 647 31 I can solve a 4 digit number – a 2 digit number. 4628 – 35 = 4593 65 4528 ________________________________________________ 35 20 | P a g e 100 4628 32 I can solve a 3 digit number – a 3 digit number. 628 – 235 = 393 328 65 ________________________________________________ 235 300 628 874 523 351 1 458 265 193 3 12 932 457 475 8 1 33 I can solve a 3 digit number – a 3 digit number as money. £6.28 - £2.35 = £3.93 £3.00 + £0.65 + £0.28 = £3.93 £3.00 £0.65 £0.28 ________________________________________________ £2.35 £3.00 £6.00 £8.57 - £2.61 = £5.96 £6.28 £5.57 + £0.39 = £5.96 £5.57 £0.39 ________________________________________________ £2.61 £3.00 £8.57 - 21 | P a g e £9 . 4 6 £3 . 1 4 £6 . 3 2 7 - £8 .15 7 £2 . 6 1 £5 . 9 6 2 1 - 1 £3 .5 6 5 £1 . 8 9 £1 . 7 6 Big Maths Subtraction: Steps 34 – 36 (Level 4) [Inverse Link: Page 10 Addition Steps 31 – 39] 34 I can subtract numbers with hundredths. 8.57 – 2.61 = 5.96 5.57 + 0.39 = 5.96 5.57 0.39 ________________________________________________ 2.61 3.00 8.57 - 7 8 .15 9.46 3.14 6.32 - 2 7 2.61 5.96 - 1 35 I can subtract numbers with tenths. 4.5 – 1.7 = 2.8 2.5 + 0.3 = 2.8 2.5 0.3 ________________________________________________ 1.7 2.0 4.5 36 I can solve any whole number subtraction question. - 4698 167 4531 4 1 74358 2049 72309 5 1 4 - Big Maths Subtraction: Step 37 (Level 5) 1 6452 2615 3837 4005 1998 2007 (Inverse Link: Page 12 Addition Steps 40 – 41) 37 I can subtract numbers with different decimal places. 22 | P a g e 9 3 1 11 1 - 1 3 .5 6 5 1.89 1.76 PROGRESSION THROUGH WRITTEN CALCULATION FOR MULTIPLICATION X (steps, lots, groups of, times, multiply, multiplied by, repeated addition, array, product, inverse) Big Maths Multiplication: Steps 1 – 4 (Level 1) 1 2 3 4 [Inverse Link: Page 28 Division Steps 1 – 4] I can set out groups of toys when I play. I can find the total amount of toys. I can set out groups of blocks when I play. I can find the total amount of blocks. Set out 4 lots of 3 blocks Set out one lot of 3 Set out another lot of 3 Set out two more lots of 3 Check you have 4 groups Check there are 3 in each group Count all of the objects Big Maths Multiplication: Steps 5 – 8 (Level 2) [Inverse Link: Page 29 Division Steps 5 – 15] 5 I can draw out groups of dots. 6 I can find the total amount of dots. 7 I can write out repeated addition. 3 + 3 + =4x3 23 | P a g e 3 + 3 8 I can solve repeated addition. 5 lots of 3 = 5 x 3 = 5 + 5 + 5 5 0 1 2 5 3 4 5 6 7 5 1 8 9 10 11 12 13 14 15 5 5 0 5 2 5 3 3 5 4 5 6 7 8 9 3 3 4 times 6 5 is 6 3 6 6 3 6 + 6 + 6 + 6 = 24 6 0 10 11 12 13 14 15 or 4 lots of 6 or 6 x 4 6 12 6 6 18 24 6 6 Big Maths Multiplication: Steps 9 – 11 (Level 3) [Inverse Link: Page 30 Division Steps 16 – 19] 9 I can solve a 1 digit number x a 1 digit number. 5 x 3 = 15 3 x 5 = 15 24 | P a g e 10 I can do smile multiplication (x 2, 3, 4 and 5). 15 8 11 I can solve a 2 digit number x a 1 digit number (x 2, 3, 4 and 5). x 4 20 80 3 x 4 = 12 3 12 + 80 12 92 80 + 12 = 92 20 x 4 = 80 90 2 Big Maths Multiplication: Steps 12 – 17 (Level 4) [Inverse Link: Page 31 Division Steps 20 – 27] 12 I can solve any 1 digit x 1 digit. x 5 = 20 3 x = 18 x = 32 Links to Big Maths Multiplication Learn Its. 13 I can do any smile multiplication. 54 25 | P a g e 56 14 I can solve any 2 digit number x 1 digit number. x 10 6 60 10 60 14 x 6 84 24 (6 x 10) + (6 x 4) x 6 4 60 + 24 84 4 x 6 = 24 4 24 60 24 84 + 60 + 24 = 84 10 x 6 = 60 80 4 15 I can solve a 3 digit number x a 1 digit number. 342 x 7 x 300 40 7 2100 280 2 14 300 x 7 40 x 7 2x7 2100 + 280 + 14 23 9 4 16 I can solve a 2 digit number x a 2 digit number. 72 x 38 70 30 2 26 | P a g e x 70 2 30 2100 60 8 560 16 8 70 x 30 70 x 8 20 x 30 20 x 8 2100 + 560 + 60 + 16 2736 1 72 x 38 576 2160 2736 1 17 I can multiply tenths. 6 x 8 = 48 7 x 3 = 21 48 ÷ 10 = 4.8 0.9 x 3 = 2.7 4.9 x 3 x 4 3 12 0.9 2.7 + 4x3 0.9 x 3 21 ÷ 10 = 2.1 12 2.7 14.7 12 + 2.7 = 14.7 4 x 3 = 12 10 4 0.7 Big Maths Multiplication: Steps 18 – 19 (Level 5) [Inverse Link: Page 33 Division Steps 28 – 33] 18 I can multiply hundredths. x 4 3 12 4.92 x 3 0.9 2.7 0.02 0.06 12 + 2.7 + 0.06 14.76 4x3 0.9 x 3 0.02 x 3 19 I can solve a 3 digit number x a 2 digit number. 372 x 24 x 20 4 300 x 20 70 x 20 2 x 20 300 6000 1200 70 1400 280 300 x 4 70 x 4 2x4 2 40 8 6000 + 1400 + 1200 + 280 + 40 + 8 8928 1 27 | P a g e 4.92 x 3 14.76 1 2 372 x 24 1488 7440 8928 1 PROGRESSION THROUGH WRITTEN CALCULATION FOR DIVISION ÷ (halve, share, share equally, divide, divided by, left over, remainder, repeated subtraction, equals, inverse) Big Maths Division: Steps 1 – 4 (Level 1) [Inverse Link: Page 23 Multiplication Steps 1 – 4] 1 I can give out objects fairly. 2 I can count how many each person was given. 3 I can share an even number of objects between 2 people. 6 sweets shared between 2 people, how many do they each get? 4 I can halve an even number of objects. Half of 8 = 4 Big Maths Division: Steps 5 – 15 (Level 2) [Inverse Link: Page 23 Multiplication Steps 5 – 8] 5 I can share 6, 9, 12 or 15 objects between 3 people. 6 I can share 6, 9, 12 or 15 objects into 3. 12 ÷ 3 = 4 28 | P a g e 15 ÷ 3 = 5 7 I can share 8, 12, 16 or 20 objects between 4 people. 8 I can share 8, 12, 16 or 20 objects into 4. 9 I can share equally to solve division problems. (÷ 2, 3 or 4) 10 I can make groups of 2, 5 or 10. There are 6 sweets, how many people can have 2 sweets each? 11 I can find how many altogether by counting through each group. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 12 I can find how many altogether by counting in 2s, 5s or 10s. 5, 10, 15 13 I can arrange a division number sentence. 15 blocks going into piles of 3 How many lots of 3 are there in 15? 14 I can solve a division number sentence with objects. 3 12 ÷ 3 = 4 0 1 2 3 4 5 6 7 8 3 9 3 3 10 11 12 15 I can solve division using objects (with remainders). 17 ÷ 3 = 5 r 2 -3 -3 -3 -3 -3 _________________________________________________ 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 29 | P a g e Big Maths Division: Steps 16 – 19 (Level 3) [Inverse Link: Page 24 Multiplication Steps 9 – 11] X 2, 3, 4 and 5 16 I can use a tables fact to find a division fact. If 6 x 4 = 24 24 ÷ 4 = 6 0 4 8 12 then 16 24 ÷ 4 = 6 20 24 * Children to use their knowledge of the Learn Its to support them with this * 17 I can use a tables fact to find a division fact (with remainders). 13 ÷ 4 = 3 r 1 -4 0 1 -4 5 -4 9 13 Write down the biggest multiple you can see in the starting number. 12 Write how many ‘lots of’ that is. 3 Write how many are left in the starting number to show your remainder. 1 18 I can combine 2 or more tables facts to solve division. 19 I can combine 2 or more tables facts to solve division (with remainders). 65 ÷ 5 = 13 13 5 ) 65 - 50 15 - 15 00 10x 3x Answer : x5 13 x5 65 69 10 50 15 10 50 19 3 15 0 3 15 4 13 30 | P a g e 13 r4 Big Maths Division: Steps 20 – 27 (Level 4) [Inverse Link: Page 25 Multiplication Steps 12 – 17] X 6, 7, 8 and 9 20 I can use a tables fact to find a division fact. ÷2=4 20 ÷ a = 4 ÷=4 If 4 x 8 = 32 32 ÷ 8 = 4 0 8 24 ÷ = 12 then 16 y ÷ 10 = 8 32 ÷ 8 = 4 24 32 * Children to use their knowledge of the Learn Its to support them with this * 21 I can use a tables fact to find a division fact (with remainders). 25 ÷ 7 = 3 r 4 -7 0 4 -7 -7 11 18 25 Write down the biggest multiple you can see in the starting number. 21 Write how many ‘lots of’ that is. 3 Write how many are left in the starting number to show your remainder. 4 22 I can combine 2 or more tables facts to solve division. 23 I can combine 2 or more tables facts to solve division (with remainders). 117 ÷ 9 = 13 9) - 13 0 11 1 7 90 27 - 27 00 Answer : x9 10x 3x 13 x6 117 89 10 90 27 10 60 29 3 27 0 4 24 5 31 | 13 Page 14 r5 72 ÷ 5 -50 -5 -5 -5 -5 r2 _______________________________________________________ 1 1 1 1 10 02 7 12 17 22 72 Smile Multiplication 24 I can use a smile multiplication fact to find a division fact. 25 I can use a smile multiplication fact to find a division fact (with remainders). 152 ÷ 5 = 30 r 2 30r2 30 r 2 5 ) 152 - 150 30x 02 Answer : 1 5 152 30 r 2 26 I can combine a smile multiplication fact with a tables fact to solve division. 165 ÷ 5 = 33 133 5 ) 165 - 150 15 - 15 00 Answer : 30x 3x Write down the biggest multiple you can see in the starting number. 150 Write how many ‘lots of’ that is. 30 Write how many are left in the starting number to show your remainder. 15 Repeat the first 3 steps. 3 Find how many ‘lots of’ there are altogether by adding. 30 + 3 = 33 33 33 5 32 | P a g e 1 1 165 27 I can combine a smile multiplication fact with a tables fact to solve division (with remainders). 32r4 196 ÷ 6 = 32 r 4 32 r 4 6 ) 196 - 180 30x 16 12 2x 4 Answer : 1 1 196 6 32 1 1 196 6 32 remainder 4 or 4 6 32 r 4 Big Maths Division: Steps 28 – 33 (Level 5) [Inverse Link: Page 27 Multiplication Steps 18 – 19] 28 I can use a coin card to find a division fact. 29 I can use a coin card to find a division fact (with remainders). 280 ÷ 14 = 20 x 14 286 ÷ 14 = 20 r 6 1 2 14 28 x 14 280 x 14 286 5 10 70 140 20 280 20 280 20 280 50 100 700 1400 20 6 r6 30 I can combine 2 or more coin facts to solve division. 31 I can combine 2 or more coin facts to solve division (with remainders). 336 ÷ 16 = 21 x 16 359 ÷ 16 = 22 r 7 1 2 16 32 x 16 5 10 80 160 20 320 16 20 320 39 20 320 1 16 0 2 32 7 50 100 800 1600 21 33 | P a g e 336 x 16 22 359 r7 32 I can use a tables fact to find a decimal division fact. 33 I can combine 2 or more tables facts to solve decimal division. * Children to use their knowledge of the Learn Its to support them with this * 0. 3 87.5 ÷ 7 7) - 12.5 87.5 70.0 17.5 14.0 3.5 3.5 0 Answer : 34 | P a g e 8 10x If 0.3 x 8 = 2.4 then 2 2.4 2.4 ÷ 8 = 0.3 2x 0.5x 12.5 5.3 8 4 2 42.4