* Your assessment is very important for improving the workof artificial intelligence, which forms the content of this project
Download Newton`s 2nd Law, Energy and Power - physics-stk
Survey
Document related concepts
Coriolis force wikipedia , lookup
Equations of motion wikipedia , lookup
Hunting oscillation wikipedia , lookup
Center of mass wikipedia , lookup
Specific impulse wikipedia , lookup
Classical mechanics wikipedia , lookup
Nuclear force wikipedia , lookup
Relativistic mechanics wikipedia , lookup
Work (thermodynamics) wikipedia , lookup
Newton's theorem of revolving orbits wikipedia , lookup
Modified Newtonian dynamics wikipedia , lookup
Jerk (physics) wikipedia , lookup
Seismometer wikipedia , lookup
Centrifugal force wikipedia , lookup
Fictitious force wikipedia , lookup
Rigid body dynamics wikipedia , lookup
Classical central-force problem wikipedia , lookup
Transcript
Higher Physics – Unit 1 1.3 – Newton’s Second Law, Energy and Power Newton’s 1st Law Newton’s 1st Law of motion states: “an object will remain at rest or continue to travel at a constant speed in the same direction unless acted upon by a net or unbalanced force.” Δ If NO FORCES act on an object – at rest. Δ If BALANCED FORCES act on an object – remains at rest, or continues travelling at constant speed. Δ If UNBALANCED FORCES act on an object – accelerates or decelerates. Example 1 A 3 kg mass suspended by a rope is moving upwards with a steady speed of 2 ms-1. 2 ms-1 3 kg Calculate the tension (force) in the rope. steady speed => forces are balanced W =mg Tension in rope is 29.4 N = 3× 9.8 W = 29.4 N (down ) (Since F = F ) Newton’s 2nd Law Newton’s second law states: “ an object acted upon by a constant unbalanced force, moves with constant acceleration in the direction of the unbalanced force.” This law relates the unbalanced force, mass and acceleration. mass (kg) unbalanced force (N) Funb = m a acceleration (ms-2) Definition of a Newton One Newton is the size of the unbalanced (resultant) force which will cause an object of mass 1 kg to accelerate at 1 ms-2. The unbalanced force is the sum of all the forces acting on the object. Example 1 A 2 kg mass accelerates horizontally at 3 ms-2. The mass is pulled by a force of 10 N. Calculate the force of friction acting against the block. acceleration = 3 ms-2 Friction 2 kg m = 2 kg 10 N Funbalanced = m a a = 3 ms -2 Funb = ? = 2× 3 Funbalanced = 6 N to the right ∴ 10 − friction = 6 friction = 10 − 6 friction = 4 N Example 2 A 1000 kg car accelerates to the right at 4 ms-2. The force of friction acting on the car is 600 N. Calculate the force exerted by the car’s engine. acceleration = 4 ms-2 Friction = 600 N m = 1000 kg a = 4 ms-2 Funb = ? FENGINE Funb = m a = 1000× 4 Funb = 4000 N ∴ Fengine − friction = 4000 Fengine = 4000 + 600 Fengine = 4600 N Example 3 A 3 kg mass is pulled vertically upwards by a rope. The mass accelerates at 2 ms-2. Calculate the tension in the rope. T acceleration = 2 ms-2 3 kg Funb = m a m = 3 kg a = 2 ms -2 Funb = ? Funb = 3× 2 =6N T - W = Funb (upwards ) T - 29.4 = 6 T = 6 + 29.4 W =mg = 3× 9.8 W = 29.4 N T = 35.4 N (down ) Rocket Motion Example 1 A guided missile has a mass of 1,000 kg and is fired vertically into the air. It’s rockets provide a thrust of 20,000 N. The drag force caused by air resistance is 2,000 N. Calculate the acceleration of the rocket. W =mg = 1000 × 9.8 W = 9800 N 20,000 N 1,000 kg 9,800 N + 2,000 N m = 1,000 kg Funb = 20,000 - 11,800 = 8,200 N a=? a= = Funb m 8,200 1,000 a = 8.2 ms −2 Example 2 A rocket of mass 600 kg is launched from Cape Canaveral. The total engine thrust is 9000 N. (a) Calculate the acceleration of the rocket. 9000 N W =mg = 600 × 9.8 W = 5880 N m = 600 kg Funb = 9000 - 5880 = 3120 N a=? 600 kg Funb m 3120 = 600 a = 5.2 ms −2 a= W (b) The acceleration of the rocket increases as the rocket gains altitude. Explain your answer fully. The mass of the rocket decreases as fuel on board the rocket is used up, so weight decreases. The size of the unbalanced force increases ( Funb = 9000 – W). Considering equation; as Funb and mass a= Funb m the acceleration increases. In addition, air resistance decreases at higher altitudes. In addition, higher altitudes the gravitational field strength is smaller. (c) The same rocket takes off from the moon where gravity is 1.6 N kg-1. Calculate the new initial acceleration. W =mg = 600 × 1.6 W = 960 N m = 600 kg Funb = 9000 - 960 = 8040 N a=? Funb m 8040 = 600 a = 13.4 ms −2 a= (d) On Jupiter, gravity is 26 N kg-1. Explain fully whether this rocket would be able to take off or not. W =mg = 600 × 26 W = 15600 N • weight > engine thrust • no unbalanced force acting upwards • rocket won’t take off from Jupiter Worksheet – Forces and Rocket Motion Q1 – Q10 Lift Motion We will consider objects in lifts as they accelerate, travel at a constant speed and decelerate. In a lift, your weight feels heavier than normal when: • accelerating upwards • decelerate downwards In a lift, your weight feels lighter than normal when: • accelerating downwards • decelerate upwards In a lift, your weight feels normal when: • constant speed / zero / stationary Example 1 A package of mass 4 kg is connected to a Newton balance which is attached to the ceiling of a lift. Calculate the reading on the Newton balance at each stage of the following journey. (a) accelerates at 3 ms-2 upwards. The Newton balance measures the upward force produced by the tension (T) in the spring. T 4 kg W a=3 ms-2 W =mg = 4 × 9.8 W = 39.2 N m = 4 kg Funb = m a a = 3ms-2 Funb = ? Funb = 4× 3 = 12 N Upwards force will be 12 N greater than downwards force. T = 39.2 + 12 T = 51.2 N (b) travels with a constant velocity upwards. T 4 kg W Funb = m a = 4× 0 Funb = 0 N No unbalanced force, tension equals weight. constant velocity => balanced forces (tension in rope = weight of package) tension = 39.2 N T =W T = 39.2 N (c) decelerates at 3 ms-2 upwards. T a = - 3 ms-2 4 kg (decelerating so - ve) W Funb = m a = 4 × (- 3) Funb = -12 N Downwards force is 12 N greater than upwards force. T = 39.2 − 12 T = 27.2 N (d) stopped. constant velocity => balanced forces (tension in rope = weight of package) T 4 kg tension = 39.2 N a=0 ms-2 Funb = m a = 4× 0 Funb = 0 N T =W T = 39.2 N W (e) accelerates downwards at 3 ms-2. Funb = m a T 4 kg W a = -3 ms-2 = 4 × (- 3) Funb = -12 N (- ve as travelling downwards) T = 39.2 − 12 T = 27.2 N (f) decelerates downwards at 3 ms-2. Funb = m a = 4 ×3 Funb = 12 N T 4 kg a = 3 ms-2 (- ve as travelling downwards and – ve as decelerating) W [ (-) x (-) = + ] T = 39.2 + 12 T = 51.2 N Example 2 A person of mass 75 kg enters a lift. He presses the starting button and the lift descends with an acceleration of 1 ms-2. The lift then descends at a steady speed before coming to rest with a deceleration of 1 ms-2. (a) Calculate the force exerted on the person by the floor when the lift is accelerating. R 75 kg W a = -1 ms-2 W =mg = 75 × 9.8 W = 735 N Force exerted on person by floor is the upward force (R). m = 75 kg a = -1 ms Funb = ? (b) Funb = m a = 75 × (- 1) Funb = −75 N -2 R = 735 − 75 R = 660 N Calculate the force exerted on the person by the floor when the lift is decelerating. R 75 kg a = 1 ms-2 Funb = m a = 75 × 1 Funb = 75 N decelerating downwards [ (-) x (-) = + ] W Upwards force is 75 N greater than downwards force. R = 75 + 735 R = 810 N Q1. A 70 kg man stands on scales in a lift. For the first 2 seconds of the journey, the scales read 651 N. downward (a) (b) since F is greater than F (i) Is the lift travelling up or down? (ii) Calculate the acceleration of the lift. - 0.5 ms-2 The lift then moves at a steady speed. What is the reading on the scales now. 686 N (man’s weight) (c) Calculate the steady speed of the lift. - 1 ms-1 ( - ve as downwards) (a) i) T651 N W =mg = 70 × 9.8 W = 686 N 70 kg W 686 N lighter than actual weight => accelerating down / decelerating up Since at start of journey (first 2s), must be accelerating. Lift is travelling downwards. (a) ii) 651 N 70 kg 686 N Funb = m a m = 70 kg a= Funb m a= - 35 70 Funb = −35 N (downwards) a=? a = −0.5 ms −2 (-ve indicates downwards) (b) constant velocity => balanced forces reading on scales = weight of man = 686 N (c) a = -0.5ms −2 t=2s u = 0 ms v=? -1 v = u + at = 0 + (- 0.5 × 2) v = −1 ms −1 Worksheet – Lift Motion Q1 – Q9 Towing Objects You can be asked to calculate many things, but common questions are to find the acceleration of the system, the tension in the tow ropes or the force pulling system. Example 1 A car of mass 1000 kg tows a caravan of mass 500 kg along a straight and level road. The car and caravan accelerate at 1.5 ms-2. The effects of friction are ignored. (a) Calculate the tension in the towbar between the car and the caravan. (b) Calculate the engine force. (a) Tension in the towbar is caused by the trailer, NOT by the engine pulling it! a = 1.5 ms-2 500 kg mcar = 1000 kg mcaravan = 500 kg a = 1.5 ms −2 Funb = ? T Funb = mcaravan × a = 500× 1.5 Funb = 750 N Fbar = 750 N since there is no friction (b) Fengine = ? msystem = mcar + mcaravan = 500 + 1000 kg = 1500 kg a = 1.5 ms −2 Fengine = msystem × a Fengine = 1500× 1.5 = 2,250 N engine force = unbalanced force AS NO FRICTION Example 2 A train of mass 8000 kg tows a wagon of mass 1500 kg along a straight and level track. The resultant force causing the train to accelerate is 7600 N. Calculate the tension in the coupling. 7600 N m1 = 8000 kg m2 = 1500 kg Firstly, calculate the acceleration of the system. a=? msystem = mengine + mwagon = 8000 kg + 1500 kg = 9500 kg F = 7600 N F=ma 7600 = 9500 a a = 0.8 ms-2 Now, using the acceleration, calculate the tension in the coupling. mwagon = 1500 kg a = 0.8 ms-2 Funb = ? Funb = mwagon × a = 1500× 0.8 Funb = 1200 N Fcoupling = 1200 N coupling force = unbalanced force AS NO FRICTION Touching Objects Example 1 Two objects are placed next to each other. The mass of the objects are 10 kg and 2 kg. They are pushed by a 20 N force, whilst a frictional force of 7 N acts on each object. 20 N 10 kg 2 kg 7N 7N (a) Calculate the acceleration of the blocks. m = 10 + 2 = 12 kg Funb = m a 6 = 12 a Funb = 20 − 14 =6N a = 0.5 ms -2 a=? (b) Calculate force exerted on the 2kg block, by the 10 kg block. a = 0.5 ms -2 Funb = m a = 2× 0.5 Funb = 1 N m = 2 kg Funb = ? F2kg = 1 + 7 =8N Example 2 A force of 36 N acts on two blocks, A and B. Block A has a mass of 8 kg and block B, 4 kg. 36 N A B (a) Calculate the acceleration of the blocks. m = 8+ 4 = 12 kg Funb = 36 N a=? Funb = m a 36 = 12 a a = 3 ms -2 (b) Calculate the net force acting on block A. ma = 8 kg aa = 3 ms -2 Funb = ? (c) Funb = ma aa = 8× 3 Funb = 24 N Calculate the force that block A exerts on block B. mb = 4 kg Funb = mb × ab ab = 3 ms -2 Funb = ? Funb = 4 ×3 = 12 N Q1. Two blocks are pushed across a carpet with a constant acceleration of 0.3 ms-2. 0.3 ms-2 9 kg 6 kg 12 N If there is a frictional force of 12N acting against the blocks, what is the size of the force exerted by the 9kg block on the 6 kg block? (You may assume that the frictional force is shared by the blocks in proportion to their mass). F 9kg on 6kg = 6.6 N Q2. (1996 – Paper I – Higher Physics) A horizontal force of 20N is applied as shown to two wooden blocks of masses 3 kg and 7 kg. The blocks are in contact with each other on a frictionless surface. 20 N 7 kg 3 kg What is the size of the horizontal force acting on the 7 kg block? A 20 N B 14 N C 10 N D 8N E 6N Worksheet – Towing and Touching Objects Q1 – Q12 Components of Force on a Slope A ball will fall freely towards the earth due to its weight (W = mg). The weight of a ball placed on a slope can be split into two components. W=mg One component is PARALLEL to the slope, the other is PERPENDICULAR to the slope. The parallel component makes the ball run down the slope. The perpendicular component holds the ball against the slope. θ W=mg θ mg x (resultant) y Perpendicular Component Parallel Component cos θ = adj hyp sin θ = opp hyp cos θ = x mg sin θ = y mg x = m g cos θ y = m g sin θ Example 1 A 6 kg block sits on a 15° frictionless slope. Calculate the acceleration of the block. 6 15 kg sin θ = opp hyp sin 15 = WD mg sin 15 = WD 6 × 9.8 W=mg mg WD = 58.8 × sin 15 15 WD = 15.2 N (resultant) WD Funb = 15.2 N m = 6 kg a=? Funb = m a 15.2 = 6 a a = 2.54 ms −2 Example 2 A 500 g trolley runs down a runway which is 2 m long and raised up by 30 cm at one end. The trolley’s speed remains constant throughout. Calculate the force of friction acting on the slope. 5 0. opp tan θ = adj kg 0.3 m W=mg θ 2 m 0.3 2 tan θ = 0.15 = θ = tan −1 (0.15 ) θ = 8.5° W W=mg 8.5 = 0.5 × 9.8 W = 4.9 N Wdown opp sin θ = hyp sin 8.5 = Wdown 4.9 Wdown = 4.9 × sin 8.5 Wdown = 0.724 N constant speed => balanced forces Ffriction = Wdown Ffriction = 0.724 N Questions 1. A 20 kg suitcase slides at a steady speed down a 30° slope. Calculate: (a) the component of weight down the slope 98 N (b) the resultant unbalanced force acting on the suitcase 0 N 30 (c) the frictional force acting on the suitcase 98 N 2. A 6 kg block slides down a 30° slope. The force of friction acting on the block is 8 N. Calculate the acceleration of the block down the slope. 6 30 F down slope = 29.4 N F unbalanced = 29.4 – 8 = 21.4 N a = 3.6 ms-2 kg Worksheet – Forces on a Slope Q1 – Q7 Resultant of Two Forces The resultant of a number of forces can be thought of as follows. The resultant of a number of forces is that single force which has the same effect, in both magnitude and direction, as the sum of the individual forces. Example 1 8 N Two forces act on an object as shown. 20° 20° Find the resultant of these forces. 8 N 8N 20° 20° 8N F1 cos 20 = F2 F1 8 cos 20 = F2 8 F1 = 8 × cos20 F2 = 8 × cos20 F1 = 7.5 N F2 = 7.5 N Resultant force is 15 N horizontally, to the right. Example 2 An acrobat is stationary at the centre of a tightrope. The acrobat weighs 600 N. The angle between the rope and the horizontal is 10° as shown. Calculate the tension T in the rope. sin 10° = 10° T1 300 N T1 = 300 T1 300 sin 10 T1 = 1.73 × 103 N Worksheet – Components of Forces Q1 – Q6 Conservation of Energy Energy cannot be created or destroyed. EP EK + EH TOTAL ENERGY is CONSERVED E P = EK + E H Equations Needed (Standard Grade) distance work done EW = F d (m) (J) force (N) energy power (W) E P= t (J) time (s) potential energy EP = m g h height (m) (J) mass (kg) gravitational field strength (N kg-1) kinetic energy (J) 1 2 EK = m v 2 mass (kg) velocity (ms-1) Example 1 A car of mass 1000 kg sits at the top of a hill as shown. 12 m kg 1000 4 m The car rolls down the slope with a speed of 5 ms-1 to the bottom of the slope. (a) Calculate the potential energy of the car at the top of the slope. m = 1000 kg h=4m g = 9.8 N kg-1 EP = ? EP = m g h = 1000 × 9.8 × 4 EP = 39,200 J (b) Calculate car’s kinetic energy at the bottom of the slope. m = 1000 kg v = 5 ms -1 EK = ? 1 m v2 2 1 = × 1000 × 52 2 EK = EK = 12,500 J (c) Calculate how much work has been done against friction as the car runs down the slope. work against friction = 39,200 - 12,500 = 26,700 J (d) Calculate the average force of friction on the car as it runs down the slope. EW = 26,700 J d = 12 m F=? (e) EW = F d 26,700 = 12 F F = 2,225 N Explain what happens to the 26,700 J of energy as the car runs down the slope. The 26,700 J of energy is changed to HEAT ENERGY in overcoming friction. Worksheet – Conservation of Energy Q1 – Q6