Survey
* Your assessment is very important for improving the workof artificial intelligence, which forms the content of this project
* Your assessment is very important for improving the workof artificial intelligence, which forms the content of this project
Mass versus weight wikipedia , lookup
Newton's theorem of revolving orbits wikipedia , lookup
Nuclear force wikipedia , lookup
Fictitious force wikipedia , lookup
Fundamental interaction wikipedia , lookup
Centrifugal force wikipedia , lookup
Newton's laws of motion wikipedia , lookup
F=ma. Newton's 2nd law. Thursday, 10 March 2011 1:33 PM Newton's Laws of Motion 1. If no NET force on a body, then it travels in straight line at constant velocity (including zero velocity). No accel. 2. F=ma 3. Every Action has equal and opposite reaction. If NET force, (or total of all forces) is zero, then body is in equilibrium. Fw F air Fa EXAMPLE 100km/h, level, straight. Sum of forces = 0 WHY? F = ma = 0 F = ma F = ma Fb F road This is better, because Newton's 2nd law means the NET force = ma. F = 1090 * 1.4 = 1526 N (kg) (m/s2) (N) F=ma3 Page 1 F = ma F = ma F = (2077*1000) * (2.7 * 9.81) = 5.5013E7 (same as 5.5013 * 10^7) (on calculator use EXP button) Now use ENG button, to convert to nearest power of 3,6,9, etc. This matches SI units ok k, M,G etc. Answer = 55.013E6 N (55 MN) a=F/m = 2600 / 1090 = 2.3853 m/s2 Now get velocity; (Linear Motion) F=ma3 Page 2 So a = 2.3853 m/s2 , v0 = 0, t = 15, v1 = ? Use eqn (4): v1 = v0 + a*t = 0 + 15 * 2.3853 = 35.7795 m/s Convert to km/h = m/s x 3.6 35.7795 * 3.6 = 128.8062 km/h 1 km/h = 1000 m/h = 1000/3600 m/s 1 m/s = 0.001 km/s = 0.001/1/3600 km/h = 3.6 km/h F=ma3 Page 3 F=ma with Gravity Thursday, 10 March 2011 2:26 PM Man in lift... A person of mass 65kg stands on a force scale inside a lift. What is the reading on the scale (N) when; (a) Lift is stationary F=ma... Does man have a net force? Net Force = zero (equal and opposite) Scale reads = 65*9.81 = 637.65 N F = ma = 65*0 = 0 N Inertial force Total = 637.65 + 0 = 637.65 N (b) Lift accelerates upward at 2 m/s2 F=ma... Does man have a net force? F floor > F weight F = ma not zero! F = ma = 65*2 = 130 N inertial force Total at scale = 637.65 + 130 = 767.65 N F = ma Ffloor - Fw = ma F floor = ma + Fw = 130 + 637.65 = 767.65 N (c) Lift is moving upward at 4.5 m/s (accel = 0) Inertial force = ma = 65 *0 = 0 N F = ma Ffloor - Fw = ma F floor = ma + Fw = 0 + 637.65 = 637.65 N (d) Lift decelerates to the top floor at -2 m/s2 Inertial force = ma = 65 *-2 = -130 N F=ma3 Page 4 (d) Lift decelerates to the top floor at -2 m/s2 Inertial force = ma = 65 *-2 = -130 N F = ma Ffloor - Fw = ma F floor = ma + Fw = -130 + 637.65 = 507.65 N (feels lighter!) (e) Lift accelerates downward at 2 m/s2 Inertial force = ma = 65 *-2 = -130 N F = ma Ffloor - Fw = ma F floor = ma + Fw = -130 + 637.65 = 507.65 N (feels lighter!) (f) Lift is moving downward at 4.5 m/s (accel = 0) Inertial force = ma = 65 *0 = 0 N F = ma Ffloor - Fw = ma F floor = ma + Fw = 0 + 637.65 = 637.65 N (g) Lift decelerates to the bottom floor at -2 m/s2 Downwards deceleration = downwards negative acceleration = upwards acceleration.. F = ma Ffloor - Fw = ma F floor = ma + Fw = 130 + 637.65 = 767.65 N F=ma3 Page 5 F floor Fw F = ma Fth - Fw = ma Fth = ma + Fw So Inertial Force; ma = (2100*1000) *(2.8*9.81) = 57682800 N Weight Force; Fw = (2100*1000) * 9.81 = 20601000 N Thrust Force; Fth = ma + Fw = 57682800 + 20601000 = 78283800 N F=ma3 Page 6 Fth F=ma and Friction Thursday, 10 March 2011 3:01 PM Example Coeff = Ff / Fn Ff = 145 N Fn = 64 * 9.81 = 627.84 N Coeff = Ff / Fn = 145 / 627.84 = 0.231 F = ma Total F = ma Ff = 0.33 * (3.3 *9.81) = 10.6831 N Summing in horizontal only... F - Ff = ma F = ma + Ff = (3.3 * 3.1) + 10.6831 F=ma3 Page 7 = (3.3 * 3.1) + 10.6831 = 20.9131 N F=ma3 Page 8 INCLINED PLANE Tuesday, 22 February 2011 5:10 PM Any question relating to inclined planes or friction... STEP 1: Project all forces onto parallel and perpendicular to the plane ANGLE Convert weight; Wn = W cos(theta) Wp= W sin( theta) ------------------------------------------------Example: 58kg trolley, 1 in 15 gradient Find angle: Angle = atan (1/15) = 3.814 o Find weight: W = 58 * 9.81 = 568.98 N Wp= 568.98*sin(3.814) = 37.847 N Now get acceleration; F = ma, so a = F/m a = 37.847 / 58 = 0.6525 m/s2 --------------------------------------------------- Wn = W cos(theta) W Wp= W sin( theta) Acceleration with Friction: Block = 8.4 kg, coeff = 0.3, accel = 5.2 m/s 2 Find P W = 8.4 * 9.81 = 82.404 N Fn = W = 82.404 N F f = coeff * Fn = 0.3 * 82.404 = 24.7212 N Friction force always opposes direction of MOTION. Net (total) force F = ma = 8.4 * 5.2 = 43.68 N (Total) F = P - Ff P - Ff = 43.68 N So P = 43.68 + Ff = 43.68 + 24.7212 = 68.4012 N --------------------------------------------------- F=ma3 Page 9 W P Ff Fn MULTIPLE BODIES! Tuesday, 22 February 2011 5:42 PM Masses = 18.5 kg, coeff = 0.4, P = 98N P Start off by combined body, to find a; m= 18.5 * 2 = 37 kg W = 9.81 *37 = 362.97 N Get Ff; Ff = 0.4 * 362.97 = 145.188 N Total F = P - Ff = 98 - 145.188 OOPS - it doesn't move! - ------------------------------Now take front block only! m = 18.5 kg W = 9.81 * 18.5 = 181.485 N Ff = 0.4 *181.485 = 72.594 N W P FL Ff Fn Do horizontal forces; Ff + FL - P = 0 so FL = P - Ff FL = 98 - 72.594 = 25.406 N ---------------------------------Coeff = 0.07, Ma =13kg, Mb = 6kg, P = 72N Find accel. W = 9.81*(13+6) = 186.39 N which = Fn Ff = coeff *Fn = 0.07 * 186.39 = 13.0473 N Total F = ma P - Ff = ma so a = (P-Ff)/M a = (72 - 13.0473) / (13 + 6 ) = 3.1028 m/s2 Ma = 15kg, Mb = 7kg, coeff = 0.3, P=76N Find force exerted onto block B. Do FBD of both blocks as one to get a; W = mg = (15 + 7) *9.81 = 215.82 N Ff = coeff * Fn = 0.3 * 215.82 = 64.746 N Total F = P - Ff = 76 - 64.746 = 11.254 N a = F/m = 11.254 / (15 + 7 ) = 0.5115 m/s2 Now do FBD for block B to get Force onto B; F=ma3 Page 10 P Ff P Ff Find Ff: Total F = ma = 7 * 0.5115 = 3.5805 N Find Ff; Ff = coeff * Fn = 0.3 * (9.81*7) = 20.601 N Total F = Fab - Ff Fab = F + Ff = 3.5805 + 20.601 = 24.1815 N W Fab Ff Fn FBD for Block B to get "?" F=ma3 Page 11 WORSEST: BIG BAD AND UGLY QUESTION Tuesday, 22 February 2011 6:42 PM Pulley Rule: Tension is the same on both sides! Also: We know acceleration is same for both masses. Ma = 1.5kg, Mb = 3.7 kg Wa = 9.81 * 1.5 = 14.715 N Wb = 9.81 * 3.7 = 36.297 N Start with FBD of mass A. Total F = ma But Total F = Ft - Wa So Ft - Wa = 1.5 * a Ft - 14.715 = 1.5* a -----------------(1) Now FBD for mass B; F = ma Wb - Ft = 3.7 * a 36.297 - Ft = 3.7 * a -------------------(2) Solve by simultaneous equations. From (1) ; Ft = 1.5a +14.715 Subs into (2)... 36.297 - (1.5a +14.715) = 3.7 * a 36.297 - 1.5a -14.715 = 3.7a 36.297 -14.715 = 3.7a + 1.5a 21.582 = 5.2 a a = 21.582/5.2 = 4.1504 m/s2 Now subs back into (1) to get tension... Ft = 1.5a +14.715 Ft = 1.5*4.1504 +14.715 = 20.9406 N F=ma3 Page 12 Ft Ft Wa Wb FRICTION AND INCLINED PLANE Tuesday, 8 March 2011 5:36 PM p151 where is the friction force. is the coefficient of friction. (depends on materials) is the normal force exerted between the surfaces, (which is equal to W in this diagram). Always take components normal and parallel to plane. Q11.1: 150kg box, 15 degs, coeff= 0.35, What force to push up hill? Fw = 9.81*150 = 1471.5 N Fwx = 1471.5* sin(15) = 380.85 N (Gravity force downhill!) Fwy = 1471.5*cos(15) = 1421.36 N (Same as Fn: Use this to find friction) Ff = 0.35 * 1421.36 = 497.48 N (Always oppose friction!) The following questions are CONSTANT VELOCITY (No accel) Total force to raise block = Gravity force + friction force F=ma3 Page 13 Total force to raise block = Gravity force + friction force = 380.85 + 497.48 = 878.33 N What about DOWN the hill? Total force to lower block = Friction force - Gravity force = 497.48 - 380.85 = 116.63 N What if there was NO friction? Force to raise block = Fwx = 380.85 N Force to lower block = Fwx = 380.85 N 11.3 m=20kg, 25 degs is angle of repose. What force required to hold it from slipping at 35 degs? Coeff = Ff/Fn = F sin(ang) / F cos(ang) = sin/cos = tan Sin = a/c Cos= b/c Sin/Cos = a/c / b/c = a/c * c/b = a/b = Tan. See! So Coeff of friction = Tan(angle of repose) If Ang = 25, then coeff = tan(25) = 0.4663 Now set angle at 35 degs... Fw = 9.81 * 20 = 196.2 N Fwx = 196.2 * sin(35) = 112.54 N (Fwp) Fwy = 196.2 * cos(35) = 160.72 N (Fwn) Ff = 0.4663 * 160.72 = 74.944 N Force to hold it still (same as force for downhill) Total force to lower block = Friction force - Gravity force F=ma3 Page 14 Total force to lower block = Friction force - Gravity force = 74.944 - 112.54 = -37.596 N (downhill) = 37.596 N (uphill) Q11.4: What force required if horizontal? Unknown force F1 This adds weight to the normal component, which increases the friction, which lowers the force to hold it still! Total Fy = F1y+ Fwy Sin(35) = F1y/F1 so F1y = F1*sin(35) Sin(35) = 0.57358 So F1y = 0.57358 F1 .................(a) Cos(35) = 0.81915 F1x = 0.81915 F1 .................(b) Get Fn to find Ff; Fn = Fwy + F1y = 160.72 + 0.57358 F1 Ff = coeff* Fn = 0.4663 * (160.72 + 0.57358 F1) Force to hold it still (same as force for downhill) Total force to lower block = Friction force - Gravity force = 0.4663 * (160.72 + 0.57358 F1) - 112.54 (Help! We can't get force F1 until we know friction Ff, but force changes the normal force Fn which then changes friction Ff... Drat! ) (So once we get forces on an ANGLE to the plane, things get complicated. Check out the next section using the graphical method for solving friction problems...) F=ma3 Page 15 FRICTION BY GRAPHICAL METHOD - (Very easy method) Tuesday, 8 March 2011 6:47 PM Angle of friction...(p155) A of F = atan(coeff) m=20kg, 25 degs is angle of repose. What force required to hold it from slipping at 35 degs? A of F = atan(0.4663) = 25 degs ! (Same as angle of repose) Since we are just stopping it from going DOWNHILL, we use the downhill friction. (which is pointing 25 degs up from the normal) FBD Fr = surface reaction force Fr @ 65+35 = 100 F1? @0 FBD Fw @270 F=ma3 Page 16 FBD Fw @270 Force Polygon F=ma3 Page 17