* Your assessment is very important for improving the workof artificial intelligence, which forms the content of this project
Download Circuits Review 2007-2008
Lumped element model wikipedia , lookup
Galvanometer wikipedia , lookup
Josephson voltage standard wikipedia , lookup
Spark-gap transmitter wikipedia , lookup
Integrating ADC wikipedia , lookup
Transistor–transistor logic wikipedia , lookup
Schmitt trigger wikipedia , lookup
Power electronics wikipedia , lookup
Two-port network wikipedia , lookup
Voltage regulator wikipedia , lookup
Valve RF amplifier wikipedia , lookup
Power MOSFET wikipedia , lookup
Operational amplifier wikipedia , lookup
Surge protector wikipedia , lookup
Resistive opto-isolator wikipedia , lookup
Opto-isolator wikipedia , lookup
RLC circuit wikipedia , lookup
Switched-mode power supply wikipedia , lookup
Current mirror wikipedia , lookup
Network analysis (electrical circuits) wikipedia , lookup
Electrical ballast wikipedia , lookup
Circuits Review Sheet Answers AP Physics 1. a) What is the current when a 15 V battery is connected across a 120 k resistor? V I=R= 15 V = 1.25 x 10-4 A 120000 b) How many electrons pass through the resistor each second? 1 eI = 1.25 x 10-4 A x 1.609 x 10-19 C = 7.81 x 1014 e– 2. An electric thermometer is built with a 5.5 V battery, a 1 cm long cylindrical nichrome wire and an ammeter in a spiffy plastic case. The reading for current is then translated into a temperature reading. a) When the temperature is 20 °C, the current is 2.54 A. What is the resistance at that temperature? V 5.5 V R = I = 2.54 A = 2.17 b) How thick (diameter) is the nichrome wire? l R =A l .01m A = R = 100 x 10-8 W·m = 4.61 x 10-9 m2 2.17 A = r2 A r= = 1.47 x 10-9 m2 = 3.83 x 10-5 m d = 2 r = 7.66 x 10-5 m c) A person puts the thermometer in their mouth, which is at 37 °C. What is the resistance of the wire now? = 0(1 + ·T) = 100 x 10-8 W·m (1 + 0.40 x 10-3 x (37 °C – 20 °C)) = 100.68 x 10-8 ·m l R =A .01m R = 100.68 x 10-8 W·m x 4.61 x 10-9 m2 = 2.18 or l l l R =A = 0(1 + ·T)A = 0A(1 + ·T) = R0(1 + ·T) R = 2.17 (1 + 0.40 x 10-3 x (37 °C – 20 °C)) = 2.18 d) How much current flows through the resistor while it is in the person’s mouth? V 5.5 V I=R= = 2.52 A 2.18 e) How about that plastic case? It’s spiffy! 3. (hard) A resistor connected to a constant voltage supply allows 0.l0417 A through at 0 °C and 0.0332 A at 500 °C. What material is the resistor made from? (notice that the numbers are changed from what was passed out during class) V V V R = I so RH = I and RC = I H C V RH IH IC 0.10417 A RC = V = IH = 0.0332 A = 3.14 IC RC = R0(1 + ·TC) and RH = R0(1 + ·TH) RH R0(1 + ·TH) RC = R0(1 + ·TC) = 3.14 R0(1 + ·TH) = 3.14 R0(1 + ·TC) (1 + ·TH) = 3.14 (1 + ·TC) 1 + ·TH = 3.14 + 3.14·TC ·TH – 3.14·TC = 3.14 – 1 TH – 3.14·TC) = 2.14 [(500°C – 20°C) – 3.14·(0°C – 20°C)] = 2.14 [542.8°C] = 2.14 = 0.00394 and that must be platinum! For numbers given in the paper handed out in class: V RH IH IC 0.10417 A RC = V = IH = 0.0348 A = 2.99 IC RH = R0(1 + ·TH) RH = (1 + ·TH) = 2.99 R0 ·TH = 1.99 ·(500°C – 20°C) = 1.99 ·(480°C) = 1.99 = 0.0041 and that is between platinum and aluminum . 4. A copper wire (at 20 °C), which is 1 mm thick and 30 cm long is connected to a 1.5 V battery. a) How much current flows through the wire? l 0.30 m R = = 1.70 x 10-8 m = 0.0065 A 7.85 x 10-7 m2 A = r2 = 3.14159 x (.0005 m)2 = 7.85 x 10-7 m2 V I=R= 1.5 V = 231 A 0.0065 b) What is the power use in the wire? P = VI = 1.5 V x 231 A = 346.5 W c) (hard) If all of the power goes into heating up the wire (and copper has a density of 8.9 g/cm3 and a specific heat of 0.39 J/g·°C, how hot will it be after 10s? Q = E = Pt = 346.5 W x 10s = 3465 J Q = mcT so Q 3465 J T = mc = 2.1004 g x 0.39 J/g·°C = 4230 °C T = T0 + T = 20 °C + 4230 °C = 4250 °C! (of course, in reality it would give some of the energy away once it got hotter than the air) m = x V where stands for density m = 8.9 g/cm3 x 0.236 cm3 = 2.1004 g V = r2l for cylinder V = 3.14159 x (0.05 cm)2 x 30 cm = 0.236 cm3 5. A car compartment light bulb has a power rating of 15 W when connected to a 12 V battery. a) What is the resistance of the light bulb? P= V2 so R V2 (12 V)2 R = P = 15 W = 9.6 b) How much current passes through the light bulb? V 12 V I=R= = 1.25 A 9.6 6. Your space heater has a tungsten coil with a cold (20°C) resistance of 5.36 connected to a 120 V outlet. a) What is the current through the cold heater? V 120 V I=R= = 22.4 A 5.36 b) What is the power consumption when it is first turned on? P = IV = 22.4 A x 120 V = 2688 W c) What is the resistance when heater is warmed up to 400 °C? R = R0(1 + T) = 5.36 (1 + 4.5 x 10-3 x (400°C – 20 °C)) = 14.5 d) What is power consumption of warm heater? V 120 V I=R= = 1.38 A 14.5 P = IV = 1.38 A x 120 V =166 W 7. Find the current through each resistor and the voltage across each resistor in this circuit: RT = R1+R2+R3+R4 = 60 + 15 + 10 + 25 = 110 V 8V IT = R = = 0.073 A 110 T Vn = In·Rn for any section of circuit labeled n. For series circuit IT = I1 = I2 = I3 = I4 = 0.073 A check that voltages add up to total V1 = I1·R1 = 0.073 A · 60 = 4.38 V For series circuit VT = V1 + V2 + V3 + V4 V2 = I2·R2 = 0.073 A · 15 = 1.09 V VT = 4.38 V + 1.09 V + 0.73 V + 1.82 V = 8.02 V V3 = I3·R3 = 0.073 A · 10 = 0.73 V V4 = I4·R4 = 0.073 A · 25 = 1.82 V 8. Find the current through each resistor and the voltage across each resistor in this circuit: 1 1 1 1 1 1 1 1 1 RT = R1 + R2 + R3 + R4 = 8 + 4 + 6 + 12 1 3 6 4 2 15 24 = + + + = R T= RT 24 24 24 24 24 15 = 1.6 V 32 V IT = R = = 20 A 1.6 T Vn and In = R for any circuit element n n In parallel circuit: VT = V1 = V2 = V3 = V4 = 32 V V1 32 V V2 32 V V3 32 V I1 = R = =4A I2 = R = =8A I3 = R = = 5.33 A 8 4 6 1 2 3 Check that currents add up: IT = I1 + I2 + I3 + I4 = 4 A + 8 A + 5.33 A + 2.67 A = 20 A V4 32 V I4 = R = = 2.67 A 12 4 9. Find the current through each resistor and the voltage across each resistor in this circuit: RT = R1 + RA + RB = 10 + 36 + 15 = 61 1 1 1 1 1 RA: = + = + RA R2 RS 90 60 1 2 3 5 RA = 180 + 180 = 180 180 RA = 5 = 36 RS = R2 + R3 = 36 + 24 = 60 1 1 1 1 1 3 1 4 60 RB: R = R + R = + = + = RB = 4 = 15 20 60 60 60 60 B 5 6 V 100 V IT = R = = 1.64 A 61 T Vn = In·Rn for any section of circuit labeled n. For series portion IT = I1 = IA = IB = 1.64 A V1 = I1·R1 = 1.64 A · 10 = 16.4 V VA = IA·RA = 1.64 A · 36 = 59.0 V VB = IB·RB = 1.64 A · 15 = 24.6 V check that voltages add up: VT = V1 + VA + VB = 16.4 V + 59.0 V + 24.6 V = 100 V Vn and In = R for any circuit element n n In parallel portion: VA = V2 = VS = 59 V and VB = V5 = V6 = 32 V V2 59 V VS 59 V A: I2 = R = = 0.66 A IS = R = = 0.98 A 90 60 2 S check that currents add up: IT = I2 + IS = 0.66 A + 0.98 A = 1.64 A V5 24.6 V V6 24.6 V B: I5 = R = = 1.23 A I6 = R = = 0.41 A 20 60 5 6 check that currents add up: IT = I5 + I6 = 1.23 A + 0.41 A = 1.64 A Finally, for series portion IS = I3 = I4 = 0.98 A V3 = I3·R3 = 0.98 A · 36 = 35.3 V V4 = I4·R4 = 0.98 A · 24 = 23.5 V check that the voltages add up: VS = V3 + V4 = 35.3 A + 23.5 A = 58.8 A 10. Find the current through each resistor in this circuit: Apply Kirchoff’s Rules: Junction Rule: A: I1 – I2 + I3 + I4 = 0 Loop Rule: 1: 27 V – 64·I2 – 8·I3 = 0 or – 64·I2 – 8·I3 + 27 V = 0 2: + 4·I1 – 18 V + 64·I2 = 0 or 4·I1 + 64·I2 – 18 V = 0 3: + 8·I3 – 16·I4 = 0 4: – 18 V – 16·I4 + 27 V + 4·I1 = 0 or 4·I1 – 16·I4 + 9 V = 0 5: 4·I1 – 18 V – 8·I3 + 27 V = 0 or 4·I1 – 8·I3 + 9 V = 0 I need four equations to solve four unknowns. I chose the junction rule and the first three loop rules: Put them into a matrix: in row reduced echelon form: Which means: 1 -1 1 1 0 .776 I1 = -.776 A right or 0.776 A to the left 0 -64 -8 0 27 10 01 00 00 -.330 I2 = 0.330 A down 4 64 0 0 -18 0 0 1 0 -.737 I3 = 0.737 A to the right 0 0 8 -16 0 0 0 0 1 -.369 I4 = 0.369 A to the right 11. Find the current through each resistor and the voltage across each resistor in this circuit: Apply Kirchoff’s Rules: Junction Rule: A: I1 + I2 – I3 = 0 all other junctions end up giving no valuable information Loop Rule: 1: – 13·I1 + 5·I2 = 0 2: – 5·I2 – 3·I3 – 20 V + 30 V = 0 or – 5·I2 – 3·I3 + 10 V = 0 3: 20 V – 11·I5 – 7·I4 = 0 or – 7·I4 – 11·I5 + 20 V = 0 4: – 10 V + 11·I5 = 0 or 11·I5 – 10 V = 0 5: – 13·I1 – 3·I3 – 10 V – 7·I4 + 30 V = 0 or – 13·I1 – 3·I3 – 7·I4 + 20 V = 0 6: 10 V – 20 V + 7·I4 = 0 or 7·I4 – 10 V = 0 and you can make a lot more loops if you put your mind to it…but most of them are just combinations of the loops we already have (like loop 6 is a combination of loops 3 and 4) and won’t help us. I need five equations to solve five unknowns. I chose the junction rule and the first four loop rules: Put them into a matrix: in row reduced echelon form: Which means: 1 1 -1 0 0 0 1 0 0 0 0 -.42 I2 = 1.09 A to the right -13 5 0 0 0 0 0 1 0 0 0 -1.09 I3 = 1.51 A down 0 -5 -3 0 0 10 0 0 1 0 0 -1.51 I4 = 1.43 A up 0 0 0 -7 -11 20 0 0 0 1 0 -1.43 I5 = 0.91 A down 0 0 0 0 11 -10 0 0 0 0 1 -.91 I1 = 0.42 A to the right 12. A timing circuit is based on an RC circuit. The 5.2 mF capacitor is linked in series to a 8 k resistor and attached to a 120 V power supply to charge it. a) What is the time constant for this circuit? = RC = 5.2 mF x 8 k = 41.6 s b) i) What is the voltage across the capacitor at the moment it begins charging? VC = 0 when it is uncharged (Q = 0 and V = Q/C) ii) What is the voltage across the resistor at the moment the capacitor begins charging? How much current is flowing through the resistor at that point? VB = VC + VR because the resistor and capacitor are in series VR = VB – VC = 120 V – 0 V = 120 V V 120 V I=R= = 0.015 A 8000 c) i) What is the voltage across the capacitor 10 seconds after it begins charging? -t -10s RC 41.6s = 120 V1 – e = 25.6 V VC = V01 – e ( ) ( ) ii) What is the voltage across the resistor 10 seconds after the capacitor begins charging? How much current is flowing through the resistor at that point? V 94.4 V VR = VB – VC = 120 V – 25.6 V = 94.4 V I=R= = 0.0118 A 8000 d) i) What is the voltage across the capacitor 100 seconds after it begins charging? -t -100s RC 41.6s = 120 V1 – e = 109.2 V VC = V01 – e ( ) ( ) ii) What is the voltage across the resistor 100 seconds after the capacitor begins charging? How much current is flowing through the resistor at that point? VR = VB – VC = 120 V – 109.2 V = 10.8 V V 10.8 V I=R= = 0.0014 A 8000 13. The shock that a taser delivers come from a highly charged capacitor discharging through a resistor (with a lot of other electronics to make it more nasty). Let’s presume that one taser uses a 900 mF capacitor connected to a 250 resistor and charged up until there are 9 V across the capacitor a) What is the time constant for the discharging of the capacitor? = RC = 900 mF x 250 = 225 s b) What is the voltage across the resistor at the moment the capacitor is connected and starts discharging? How much current is flowing through the resistor at that moment? VR = VC = 9 V V 9V I=R= = 0.036 A 250 c) What is the voltage across the resistor after the capacitor has been discharging for one time constant? How much current is flowing through the resistor at that moment? t = = 225 s -t -225s ( ( RC) 225 s) VR = VC = V0e = (9 V) e = 3.31 V V 3.31 V I=R= = 0.013 A 250 d) What is the voltage across the resistor after the capacitor has been discharging for two time constants? How much current is flowing through the resistor at that moment? t = 2 = 450 s -t -450s ( ( RC) 225 s) VR = VC = V0e = (9 V) e = 1.22 V V 1.22 V I=R= = 0.0049 A 250 e) What is the voltage across the resistor after the capacitor has been discharging for three time constants? How much current is flowing through the resistor at that moment? t = 3 = 675 s -t -675s ( ( RC) 225 s) VR = VC = V0e = (9 V) e = 0.45 V V 0.45 V I=R= = 0.0018 A 250 14. A 30 flash bulb on a disposable camera is powered by a 0.25 F capacitor, which is charged by connecting the circuit to a 6.5 V battery. a) The flash bulb won’t fire until the capacitor is charged to at least 6 V. How long does the capacitor have to charge to reach that level? -t RC VC = V01 – e -t (0.25 F)(30 ) 6 V = 6.5 V1 – e -t (0.25 F)(30 ) 0.923 = 1 – e ( ) ( ( ) ) -t ( (0.25 F)(30 )) –0.077 = –e -t ((0.25 F)(30 )) ln(0.077) = lne -2.565 = -t (0.25 F)(30 ) t = 19.23 s b) When you take a picture and the flash bulb is set off, it throws a switch that disconnects the battery and connect the two ends of the capacitor directly. If the flash bulb is set off just when it is charged enough to reach minimum voltage, how much current will flow through the resistor (flash bulb) as the capacitor starts to discharge? VR = VC = 6 V V 6V I=R= = 0.2 A 30 c) How much power is used in the flash bulb resistor as the capacitor starts to discharge? P = IV = 0.2 A x 6 V = 1.2 W d) If the flash only lasts for 0.12 s, how much energy is used by the flash? (Assume the current and voltage remain essentially constant.) E = P·t = 1.2 W · 0.12 s = 0.144 J