Download Revi

Survey
yes no Was this document useful for you?
   Thank you for your participation!

* Your assessment is very important for improving the work of artificial intelligence, which forms the content of this project

Document related concepts
no text concepts found
Transcript
Geometry 1a
Extra questions for before the assessment
Try these questions.
(You’ll find the answers on the last two pages)
Key Skill 1: Describe various types of angles
Acute
Obtuse
Reflex
Right
Straight
Use the above terms to describe each of the following angles:
(a)
(b)
(c)
(d)
Key Skill 2: Naming angles
Name the following angles:
W
T
O
P
A
S
Key Skill 3: Accurately draw triangles and basic quadrilaterals
Key Skill 4: Use several methods to accurately draw triangles
Accurately draw the following:
60°
45°
70°
5 cm
40°
6 cm
5.2 cm
4 cm
4.5 cm
5 cm
8 cm
4.5 cm
Key Skill 5: Calculate the unknown angles within any triangle
(a)
Calculate the missing angle of a triangle with angles 45° and 60°
(b)
Calculate the missing angle of a triangle with angles 128° and 18°
(c)
Calculate the missing angles in the triangles below:
(i)
(ii)
43°
59°
70°
40°
Key Skill 6: Calculate the unknown angles within any quadrilateral
(a)
Calculate the missing angle of a quadrilateral with angles 145°, 74° and 60°
(b)
Calculate the missing angle of a quadrilateral with angles 128°, 76° and 18°
(c)
Calculate the missing angles in the quadrilaterals below:
(i)
(ii)
64°
147°
Key Skill 7: Find the perimeter of triangles and quadrilaterals in mm and cm
(a)
Find the perimeter of a triangle with sides 17 cm, 23 cm and 35 cm
(b)
Find the perimeter of a quadrilateral with sides 16 mm, 25 mm, 19 mm and 21 mm
(c)
Calculate the perimeter of the shape below
45 mm
18 cm
162 mm
Answers
Key Skill 1
a)
Acute
b)
Right
c)
Reflex
d)
Obtuse
Key Skill 2
a)
TOP,
POT
b)
WAS,
SAW
Key Skill 3 and 4
60°
45°
70°
5 cm
40°
6 cm
5.2 cm
4 cm
4.5 cm
5 cm
8 cm
4.5 cm
Key Skill 5
(a)
45° + 60° = 105°
;
180° - 105° = 75°
(b)
128° + 18° = 146°
;
180° - 146° = 34°
(c)
(i)
43° + 59° = 102°
;
180° - 102° = 78°
(ii)
70° + 40 = 110°
;
180° - 110° = 70°
Key Skill 6
(a)
145° + 74°+ 60° = 279°
;
360° - 279° = 81°
(b)
128° + 76° + 18° = 222°
;
360° - 222° = 138°
(c)
(i)
(ii)
64°
147°
64°
147°
64° + 64° = 128°
147° + 147° = 294°
360° - 128° = 232°
360° - 294° = 66°
232°  2 = 116°
66°  2 = 33°
116°
64°
147°
33°
33°
147°
64°
116°
Key Skill 7
(a)
17 + 23 + 35 = 75 cm
(c)
180 mm + 45 mm + 162 mm = 387 mm
(b)
16 + 25 + 19 + 21 = 81 mm
Related documents