Survey
* Your assessment is very important for improving the work of artificial intelligence, which forms the content of this project
* Your assessment is very important for improving the work of artificial intelligence, which forms the content of this project
3rd Grade 5. (5 points on a star) 5 + 5 + 5 = 15 Addition Equation (3 groups of 5) 3 x 5 = 15 Multiply Equation SCHOOL-HOME CONNECTION Name 4. 3. 2. 1. Example: Object Today we learned how repeated addition and multiplication are similar (see examples below). Please help your student to deepen their understanding by completing the following problems. ͷ ȋȌȀ ȋȌϐ Ǥ 3.1 Date Multiplication is Repeated Addition 3rd Grade 5. 5 + 5 = 10 2 x 5 = 10 (2 groups of 5 is 10) SCHOOL-HOME CONNECTION Name 4. 3. 2. 1. Example: Today we learned to interpret products of whole numbers by grouping objects (see example below). Please help your student to deepen their understanding by completing the following problems. On number 5 place any quantity of ȋȌȀ ȋȌϐ Ǥ Object Addition Equation Multiply Equation 3.2 Date Multiplication is Equal Groups 3.3 Date Name SCHOOL-HOME CONNECTION Today we learned the x2 multiplication equations. Help your child solidify what they ϐ Ǥ 3rd Grade 0 x2 1 x2 2 x2 3 x2 4 x2 5 x2 6 x2 7 x2 8 x2 9 x2 10 x2 Two as a Factor 3.3 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION 2 x2 4 5 x2 10 8 x2 16 3rd Grade 1 x2 2 4 x2 8 7 x2 14 10 x2 20 0 x2 0 3 x2 6 6 x2 12 9 x2 18 Two as a Factor 3.4 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION Today we learned how to represent multiplication using a number line. They deepened their understanding of multiplication by skip counting on the number line. Please ask your child to show you what they learned. Directions: Show the multiplication expression using the number line. Write the phrase and addition expression that represents the multiplication expression. Example: Multiplication Expression Phrase Addition Expression 3x5 3 jumps of 5 5+5+5 >G/GGGG G/GGGGG/GGGG GGGGT@ 1. 2 x 9 >ZTZTZTZTZTZTZTZTZTZTZTZTZTZTZ TZTZTZTZTZT#ZT#ZT#ZT#ZT#Z T#ZT#ZT#ZT#ZT@ 2. 4 x 7 >ZTZTZTZTZTZTZTZTZTZTZTZTZTZTZ TZTZTZTZTZT#ZT#ZT#ZT#ZT#Z T#ZT#ZT#ZT#ZT@ 3. 5 x 4 >ZTZTZTZTZTZTZTZTZTZTZTZTZTZTZ TZTZTZTZTZT#ZT#ZT#ZT#ZT#Z T#ZT#ZT#ZT#ZT@@ 4. 6 x 3 >ZTZTZTZTZTZTZTZTZTZTZTZTZTZTZ TZTZTZTZTZT#ZT#ZT#ZT#ZT#Z T#ZT#ZT#ZT#ZT@@ 5. 8 x 2 >ZTZTZTZTZTZTZTZTZTZTZTZTZTZTZ TZTZTZTZTZT#ZT#ZT#ZT#ZT#Z T#ZT#ZT#ZT#ZT@ 3rd Grade Multiplication with Number Lines 3.5 Name SCHOOL-HOME CONNECTION Date Today we learned to use sets and number lines to prove the commutative property of multiplication. Have your child explain to you what they learned. Ask them to show you how they can solve the ǤϐǤ Directions: Write the other multiplication expression to make the equation true. Solve each problem using an open number line to represent both sides of the multiplication equation and label each jump. Show another way to solve the equation by decomposing the multiplication equation into sets/groups. Example: 1. 2x6= 6x2 Draw both multiplication equations on the number line. 6 12 >THTTHTTHTTHTTHTTHTTHTTHTTHTTHTTHTTHTTHTT@ 2 4 6 8 10 12 Draw sets/groups to represent the problem. = 2. 2x7= Draw both multiplication equations on the number line. Draw sets/groups to represent the problem. 3. 2x4= Draw both multiplication equations on the number line. Draw sets/groups to represent the problem. 3rd Grade Commutative Property of Multiplication 3.6 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION Today we learned how to create arrays (rows and columns) representing different factors of a product to solve multiplication equations. Help you child solidify the multiplication concept by gathering 36 similar items for them to use as they build rows of objects to represent their multiplication equation. Directions: Gather 36 objects (pennies, beans, marbles, etc.) to represent hungry ants to use for this practice. Record your answers using a multiplication equation. Find all the ways 36 ants could organize themselves into rows. Record your answers using a multiplication equation. Rows Columns Equation 36 1 x 36 = 36 Example: 1 row of 1. rows of 2. rows of 3. rows of 4. rows of 5. rows of 6. rows of 7. rows of 8. rows of 3rd Grade Multiplication with Arrays 3.7 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION Today we learned how to prove the commutative property of multiplication using arrays and area models. Help you child solidify the commutative property of multiplication concept. Have your child color the arrays (rows and columns) in each problem and its commutative factor. Ask them to label the arrays. An example is shown below. Example: 5 x 3 (Think of it as 5 sets of 3 or 3 sets of 5.) 5 w 3 1. 3rd Grade 4 x 6 and 6 x 4 3 w 5 2. 2 x 7 and 7 x 2 Commutative Property of Multiplication with Arrays 3.8 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION Today we learned the x10 multiplication equations. Help your child solidify what they ϐ Ǥ 3rd Grade 0 x 10 1 x 10 2 x 10 3 x 10 4 x 10 5 x 10 6 x 10 7 x 10 8 x 10 9 x 10 10 x 10 Ten as a Factor 3.8 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION 2 x 10 20 5 x 10 50 8 x 10 80 3rd Grade 1 x 10 10 4 x 10 40 7 x 10 70 10 x 10 100 0 x 10 0 3 x 10 30 6 x 10 60 9 x 10 90 Ten as a Factor 3.9 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION ϐ Ǥ learned how to relate a multiplication equation to the “groups of items” they had learned previously. Help your child determine the picture to draw to represent the “groups of dzϐ Ǥ ϐǤ (÷) Division Equation Example: 1. Draw Picture 6 groups of 4 6 x 4 = 24 24 ÷ 6 = _4_ 2. 7 groups of 5 3. 3 groups of 8 4. 4 groups of 9 3rd Grade (x) Multiplication Equation Understanding Division 3.10 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION Today we learned how to model division two different ways. They learned how to relate to division by labeling and bringing meaning to each part of the equation. Help your child draw a picture to represent the “groups of items” as explained on the right ϐǤǤ Partitive Equation Draw a Picture Explanation Example: 12 ÷ 6 = 2 For partitive division... 1. 24 ÷ 4 = 1. Create the groups. 2. Equally share the total between the groups to see how many per group. 2. 20 ÷ 5 = Measurement Equation Example: 15 ÷ 5 1. 32 ÷ 2. 27 ÷ 3rd Grade =4 = 3 Draw a Picture Explanation =3 For measurement division... 1. Draw the total tick marks. 2. Create groupings to see how many groups can be made. Dividing Two Ways 3.11 Name SCHOOL-HOME CONNECTION Date Today we learned how to divide using partitive division, a sharing model. An example below is provided to support you in helping your child. Draw a circle for each friend and don’t forget yourself. Equally share by placing a mark in each circle to represent each ticket shared until 21 tickets are shared. Example: Niki has 21 Boondocks game tickets and is sharing them with herself and 2 friends. How many Boondocks game tickets can each child have? 1. Draw a circle for each child. 2. Share the 21 tickets by placing 1 tally mark in each circle repeatedly until all 21 are divided equally. 3. Write a multiplication and division equation to represent the process. 3 × 7 = 21 21 ÷ 3 = 7 1. Carson has 27 popsicles to share with himself and 8 friends at his swim party. How many popsicles can each child have? 2. Tony bought a carton of 18 eggs. If an omelet takes three eggs, how many omelets can he make? 3rd Grade Partitive Task 3.12 Name SCHOOL-HOME CONNECTION Date Today we practiced how to divide by using a measurement model. The measurement model is related to repeated subtraction, which is done by measuring out the same quantity over and over until no more groups can be formed. Directions: Draw a model by creating the total number of objects needed for the problem. ǣϐͷͶϐǡϐ ǫ 1. ͷͶϐǤ 2. ϐǤ 3. Write a multiplication and division equation to represent the process. 9 × 6 = 54 54 ÷ 9 = 6 1. Melissa has 48 pencils. If she uses 8 a month, how many months will they last? 2. Jason won 21 free DVD rentals. If he uses 3 a week, how many weeks can he watch free movies? 3rd Grade Measurement Task 3.13 Name SCHOOL-HOME CONNECTION Date Today we worked on multiplying by a multiple of 10. They learned to build on their knowledge of arrays to create larger arrays using graph paper and box-line-dot methods. Help your child solidify what they have learned by completing the problems. Show problems 1 and 2 on the back using graph paper. 1. 2 x 30 2. 3 x 50 Use the box-line-dot method on problems 3 and 4. Example: 4 x 20 20 4 3. 7 x 80 4. 9 x 60 3rd Grade Multiples of Ten with Arrays 3.13 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION Example: 4 x 20 20 4 3rd Grade 4 x 20 = 80 3_Multiples of Ten with Arrays 3.14 & 15 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION For the past week we learned how to use box-line-dot with a place value mat to multiply. ϐ and then help your child solidify what they learned by completing the rest of the problems. Directions: Use box-line-dot representation to help you solve the problem, then write the answer. Example: 3 x 90 5 x 40 6 x 30 Mental Math 1. 3 x 20 = 3. 6 x 10 = 2. 4 x 90 = 4. 8 x 30 = 3rd Grade Multiples of Ten with Place Value 3.16 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION Today we learned how to use an open number line to represent multiplying by a multiple of ten. Help your child work the problems below. An example is shown (see # 1). Instructions: Represent the multiplication problem by using multiples of 10 on an open number line. 1. Example: 3 x 80 >TTTTTTTTTTTTTTTTT@ 0 80 160 240 2. 5 x 20 >TTTTTTTTTTTTTTTTT@ 3. 8 x 30 >TTTTTTTTTTTTTTTTT@ 4. 9 x 40 >TTTTTTTTTTTTTTTTT@ 3rd Grade Multiples of Ten with Number Lines 3.17 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION Today we learned the x5 multiplication equations. Help your child solidify what they ϐ Ǥ 3rd Grade 0 x 5 1 x 5 2 x 5 3 x 5 4 x 5 5 x 5 6 x 5 7 x 5 8 x 5 9 x 5 10 x 5 Five as a Factor 3.17 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION 2 x 5 10 5 x 5 25 8 x 5 40 3rd Grade 1 x 5 5 4 x 5 20 7 x 5 35 10 x 5 50 0 x 5 0 3 x 5 15 6 x 5 30 9 x 5 45 Five as a Factor 3.18 Name SCHOOL-HOME CONNECTION Date Today we learned how to multiply three factors using the associative property of multiplication. Have your child show you what they learned. An example is provided so you can help guide your child. Example Problem: Blake needs to purchase several cans of tennis balls for an upcoming tournament. The tennis balls are packaged 3 to a can. Each tennis ball is $2. Blake purchases 7 cans. How much will Blake pay for all the tennis balls? One way: Step 1. Find the cost for each can. 3 tennis balls x $2 for each ball = $6 for each can Step 2. Multiply by the number of cans purchased. 7 cans x $6 for each can = $42 for all the cans Instructions: Decide what three numbers you will be using to solve the problem, then determine the order you will use to solve the problem. Write the steps you took and the answer you get. 1. William has 4 horses. Each one eats 5 pounds of oats twice a day. How many pounds of food do his horses eat each day? Solve: 2. (4 x 5) x 6 = 3rd Grade 3. 4 x (5 x 6) = Associative Property of Multiplication Task 3.19 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION Today we learned how to apply the order of operations to an expression. Parentheses ϐϐǤ Ǣ ǤϐǤ ǣǤ ϐ and solve the problem. Example: A tire shop needs to check the tires of 8 cars. Each ͶǤ͵ϐǡ ϐǫ (4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4) - 3 = (8 x 4) - 3 = 32 - 3 = 29 1. Brandie prepared party favor bags for her guests at her birthday party. Each bag had 4 suckers and 3 wrapped gum balls. How many pieces of candy are there in 8 bags? Simplify: 2. 2 x 6 + 4 3rd Grade 3. (15 - 8) x 2 4. 20 - 3 x 4 Order of Operations 3.20 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION Today we learned how to write equations to represent two-step word problems using symbols and letters in the equation and solve. Help your child determine the picture to DzǦdzϐ ǤϐǤ Instructions: Draw a picture of the word problem, then write an equation for the word problem and solve. Example: 1. Martha is buying picture frames. One frame for each family member. She wants 4 small frames that cost $3 each. She also wants 1 large frame for $8. How much money is Martha spending? $3 $3 $3 $3 $8 $3 + $3 + $3 + $3 + $8 = (4 x $3) +$8 = $20 2. Liam wants to place 24 pieces of candy equally between 4 friends. His sister took 4 pieces of candy before he could divide the candy up. How many pieces of candy does Liam have now? How many pieces will go into each bag? How many pieces of candy would each friend get if Liam’s sister had not taken the candy? Solve: 3. 4 x 3rd Grade + 2 = 26 4. 845 = - (5 x 5) 5. 2 x 5 + 15 = Writing Equations 3.21 Name SCHOOL-HOME CONNECTION Date Today we learned how to solve a task by drawing a picture and writing equations to solve the task. Help your child determine the picture to draw to represent the “two-step word ǡdzϐǤ A grocery store displayed three boxes of six bananas. How many pieces of fruit did the store display? 3rd Grade Equations Task 3.22 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION Today we learned the x1 multiplication equations. Help your child solidify what they ϐ Ǥ 3rd Grade 0 x 1 1 x 1 2 x 1 3 x 1 4 x 1 5 x 1 6 x 1 7 x 1 8 x 1 9 x 1 10 x 1 One as a Factor 3.22 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION 2 x 1 2 5 x 1 5 8 x 1 8 3rd Grade 1 x 1 1 4 x 1 4 7 x 1 7 10 x 1 10 x x x x 0 1 0 3 1 3 6 1 6 9 1 9 One as a Factor 3.23 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION Today we learned the x0 multiplication equations. Help your child solidify what they ϐ Ǥ 3rd Grade 0 x 0 1 x 0 2 x 0 3 x 0 4 x 0 5 x 0 6 x 0 7 x 0 8 x 0 9 x 0 10 x 0 Zero as a Factor 3.23 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION 2 x 0 0 5 x 0 0 8 x 0 0 3rd Grade 1 x 0 0 4 x 0 0 7 x 0 0 10 x 0 0 x x x x 0 0 0 3 0 0 6 0 0 9 0 0 Zero as a Factor 4.1 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION Today we learned the x3 multiplication equations. Help your child solidify what they ϐ Ǥ 3rd Grade 2 x 3 1 x 3 0 x 3 5 x 3 4 x 3 3 x 3 8 x 3 7 x 3 6 x 3 10 x 3 9 x 3 Three as a Factor 4.1 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION 3rd Grade 0 x 3 0 3 x 3 9 6 x 3 18 9 x 3 27 1 x 3 3 4 x 3 12 7 x 3 21 10 x 3 30 2 x 3 6 5 x 3 15 8 x 3 24 Three as a Factor 4.2 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION Today we learned to use an array to model division equations. Have your child tell you what they learned and then show you how they model arrays in a division equation. The ϐǤ ǣǤ ϐ matching equations. ǣDzdz DzdzDzǤdzϐ equation represents the groups or rows. Array 3 Example: Equations 6 ÷ 2 2 2 =3 ×3=6 1. 8÷2 = 2 2× =8 12 ÷ =4 2. 4 × 4 = 12 3. 12 ÷ 2 = 2× = 12 2 3rd Grade Divide using Area Models 4.3 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION Today we learned l d about b fact f families. They learned about how division is the inverse of multiplication just like the relationship between addition and subtraction. They know that there are three numbers that make a multiplication equation and that those three numbers Ǥϐ learned. Please help your child to complete the fact families for the other problems. ǣϐ family. Note: There are two multiplication facts and two division facts for each problem. Example: 1. 2. 60 8 24 3. 2 3rd Grade 10 16 Fact Families 4.4 Name SCHOOL-HOME CONNECTION Date Today we learned how to use number lines to divide. Have your child show you how they Ǥȋ Ȍ ȋ ȌǤ Instructions: Draw the repeated jumps used to solve the equation. Label your jumps. Example: 24 ÷ =8 24 is how many jumps of 8? խȋͲȌ >?GDDDDDDDGDDDDDDDGDDDDDDD#G @ ՚ ȋʹͶȌ >?GDDDDDDDGDDDDDDDGDDDDDDD#G @ 1. 12 ÷ =4 >GDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDG@ 2. 20 ÷ =5 >GDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD#G@ 3. 50 ÷ =5 >GDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDG@ 3rd Grade Division on a Number Line 4.6 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION Today we learned the x4 multiplication equations. Help your child solidify what they ϐ Ǥ 3rd Grade 2 x4 1 x4 0 x4 5 x4 4 x4 3 x4 8 x4 7 x4 6 x4 10 x4 9 x4 Four as a Factor 4.6 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION 3rd Grade 0 x4 0 3 x4 12 6 x4 24 9 x4 36 1 x4 4 4 x4 16 7 x4 28 10 x4 40 2 x4 8 5 x4 20 8 x4 32 Four as a Factor 4.7 Name SCHOOL-HOME CONNECTION Date Today we learned to use addition to combine 2 or more area models. Have your child ǤϐǤ 1. } 10 + 18 = 28 10 } 18 2. _____ + _____ = _____ 3. _____ + _____ = _____ 4. _____ + _____ + _____ = _____ 3rd Grade Combining Area Models 4.8 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION Today we learned l d to to combine area models using equations involving multiplication and Ǥ Ǥϐ example. 1. 4x3 + 2x2 12 2. 3. 4. + 4 = = 16 + = + = + = + = + + = + + = + = + = 5. 3rd Grade Equations to Represent Area Models 4.9 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION Today we learned to decompose larger area models using the distributive property. Have your child show you how they accomplish this. An example has been done for you. Solve the problems below using the distributive property. Example: 6 4x6 Ͷ 1. 6 ȋʹΪʹȌ ȋʹȌΪȋʹȌ 12 + 12 = 24 5x6 5 2. 7 7x7 7 3rd Grade Distributive Property 4.11 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION Today we learned the x6 multiplication equations. Help your child solidify what they ϐ Ǥ 3rd Grade 2 x6 1 x6 0 x6 5 x6 4 x6 3 x6 8 x6 7 x6 6 x6 10 x6 9 x6 Six as a Factor 4.11 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION 3rd Grade 0 x6 0 3 x6 18 6 x6 36 9 x6 54 1 x6 6 4 x6 24 7 x6 42 10 x6 60 2 x6 12 5 x6 30 8 x6 48 Six as a Factor 4.12 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION Today we learned to use the distributive property and compatible numbers to solve Ǥ Ǥϐ problem is an example. Use distributive property to solve. Example: 4 x 6 ȋʹΪʹȌ ȋʹȌΪȋʹȌ 12 + 12 = 24 ͳȌͶ ʹȌͺ͵ ͵ȌͶͷ ͶȌͻ 3rd Grade Compatibility with the Distributive Property 4.13 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION Today we learned to interpret an equal sign in an equation as “equivalent to.” Have your child show you how they accomplish this. See the independent practice page for examples. List at least 3 solutions to the above equation. 1. 2. 3. Are these equations balanced? If not, make corrections so they are. 1. 6 + 1 = 7 4. 5 + 7 = 7 + 5 2. 7 = 12 - 2 5. 9 - 4 = 11 - 6 3. 4 = 4 6. 8 x 4 = 3 x 10 3rd Grade What is Equivalence 4.14 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION Today we learned to use letters and symbols when writing equations to represent situations given in a word problem. Have your child show you how they accomplish this. ϐǤ Write an equation for the following word problems and solve. 1. ϐ Ǥ ϐͷϐǤ ǡ ϐǤͶ͵ϐǤ ϐǤ ȋͷȌΪαͶ͵ 30 + f = 43 f = 43 - 30 f = 13 43 ȋͷȌ f 2. While at the zoo, Jada counted 49 zebra, 34 monkeys, and some giraffes. She counted a total of 92 animals. How many giraffes did she count? 3. Conner has 3 bags of candy. There are 20 pieces of candy in each bag. How many pieces of candy does he have? 3rd Grade Letters & Symbols 4.15 Name SCHOOL-HOME CONNECTION Date Today we learned to solve tasks involving writing equations with variables. Have your ǤϐǤ ǣ ϐǣǦͳͺα Solve for the variable: d = 18 + 7 d = 25 Instructions: Solve for each unknown number. 1. 24 ÷ f = 8 f= 2. 30 x 5 = k k= ͵ǤʹΪȋ͵ȌαʹͲ α ͶǤȋͷȌǦͳͲα͵Ͳ α 3rd Grade Variables Task 4.16 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION Today we learned the x9 multiplication equations. Help your child solidify what they ϐ Ǥ 3rd Grade 2 x9 1 x9 0 x9 5 x9 4 x9 3 x9 8 x9 7 x9 6 x9 10 x9 9 x9 Nine as a Factor 4.16 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION 3rd Grade 0 x9 0 3 x9 27 6 x9 54 9 x9 81 1 x9 9 4 x9 36 7 x9 63 10 x9 90 2 x9 18 5 x9 45 8 x9 72 Nine as a Factor 4.17 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION Today we learned to add and subtract using a bar model. Have your child show you how they accomplish this. ǣǤϐ is an example. Example: Adam found 548 seashells on the beach. He gave 225 of them to his sister Jan. How many seashells does he have now? 548 Total ? Adam 225 Jan 548 - 225 = 323 1. Mike has 136 books in his home. He has read 43 of them. How many has Mike not read? 2. Keith has $158 in the bank and his sister has $232 in the bank. How much do they have together? 3. Joan picked 315 apples at her father’s farm this week. Her brother Fred picked 25 fewer than Joan. How many did Fred pick? 3rd Grade Add and Subtract with Bar Models 4.18 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION Today we learned to multiply and divide using a bar model. Have your child show you how they accomplish this. ǣǤϐ is an example. Example: Jessica, Maren and Holly have 24 crayons together. If they shared the crayons equally, how many would each friend get? 24 crayons Jessica Maren Holly 24 ÷ 3 = 8 3 x 8 = 24 1. Tom worked 40 hours the last 5 days. If he worked the same number of hours each day, how many hours did he work each day? 2. Some friends went to lunch. The total bill was $32. They split the bill evenly and each paid $8 dollars. How many friends went to lunch? 3. Sharon has nine $5 bills. How much money does Sharon have? 3rd Grade Multiplication and Division with Bar Models 4.19 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION Today we learned to solve a two-step word problem using bar models. Have your child show you how they accomplish this. ǣǤϐ is an example. Example: Jill wants to see all the paintings in the Colombian art museum. She saw 630 of ϐǤ ǡͳͲ with 8 paintings in each room. How many paintings are in the museum? second week paintings in museum ? ? 8 8 8 8 8 8 10 x 8 = 80 8 8 8 8 ͵Ͳϐ 80 second week 630 + 80 = 710 1. At the water park there are 6 water slides, 1 wave pool and 2 sections of the park with 7 rides each. How many attractions are at the park? 2. Samantha has 286 stickers. Mandy has 28 more than Samantha. How many stickers do Samantha and Mandy have together? 3rd Grade Two-Step Problems with Bar Models 4.21 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION x8 Flash Cards 3rd Grade 2 x8 1 x8 0 x8 5 x8 4 x8 3 x8 8 x8 7 x8 6 x8 10 x8 9 x8 Eight as a Factor 4.21 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION 3rd Grade 0 x8 0 3 x8 24 6 x8 48 9 x8 72 1 x8 8 4 x8 32 7 x8 56 10 x8 80 2 x8 16 5 x8 40 8 x8 64 Eight as a Factor 4.22 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION Today we learned to estimate using compatible numbers. Have your child show you how ǤϐǤ Instructions: Estimate using compatible numbers. Show the steps you used to solve. Example: 86 80 + 15 + 10 90 90 or +10 100 85 or + 15 100 ͳȌ ͳͶʹ + 65 ʹȌ ͳͺͶ - 151 ͵Ȍ ʹͺ + 25 ͶȌ ͵ͳ - 85 ͷȌ Ͷ͵ʹ +174 Ȍ ͷ͵ - 146 3rd Grade Estimation: Compatible Numbers 4.23 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION Today we learned to understand when, why, and how to estimate. They learned to use either rounding or front-end estimation as their tool when estimating. Have your child show you how they accomplish this by completing the problems below. Two examples have been provided. Instructions: Estimate using either of the methods. Solve showing your work. Examples: Rounding 168 + 25 Front-End 170 + 30 200 168 + 25 100 + 80 = 180 ͳȌ ʹͻ͵ + 17 ʹȌ ʹ͵ʹ - 67 ͵Ȍ ͻ + 53 ͶȌ ͺ - 435 3rd Grade Rounding and Front-End Estimation 4.24 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION Today we learned to assess what is reasonable. Have your child show you how they ǤϐǤ Circle the one answer that is reasonable? ͳȌ ʹȌ 400 lbs or 4,000 lbs Which estimate is reasonable? ͵Ȍ ͳͺΪ͵ΪͻͷαͳͲͲʹͲͲ $150 or $1,500 ͶȌͷͺǦͳͲαͷͷͲͷͲ What is a reasonable answer for these problems? ͷȌ ʹͶǦͳͲͺα Ȍ ͺ͵ΪͳʹͲα ͺȌ ͷͶͳǦʹͷͻα Ȍ ʹʹͷΪͶα 3rd Grade What is Reasonable? 4.25 Name SCHOOL-HOME CONNECTION Date Today we learned to solve two-step word problems using variables. They have learned to assess whether or not the answer is reasonable. Have your child show you how they accomplish this by completing the problems below. 1. Lucy saved $30 each month for 4 months. She wants to buy a $200 art set. How much more money does she need? 2. Carra weighs 4 identical pencils and a ruler. The total weight of these items is 55 grams. She weighs the ruler by itself and it weighs 19 grams. How much does each pencil weigh? 3rd Grade ǦȋͳȌ 4.26 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION x7 Flash Cards 3rd Grade 2 x7 1 x7 0 x7 5 x7 4 x7 3 x7 8 x7 7 x7 6 x7 10 x 7 9 x7 Seven as a Factor 4.26 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION 3rd Grade 0 x7 0 3 x7 21 6 x7 42 9 x7 63 1 x7 7 4 x7 28 7 x7 49 10 x 7 70 2 x7 14 5 x7 35 8 x7 56 Seven as a Factor 4.27 Name Date SCHOOL-HOME CONNECTION Today we learned how to solve two-step word problems and how to assess whether or not the answer is reasonable. Have your child show you how they solved the problem using Ǥ ȋȌǤ answer is reasonable. Example: Mr. Parker has 982 pounds of grain. He feeds 240 pounds to his pigs and 460 pounds to his cows. How much grain does he have left? ʹͶͲΪͶͲαȋȌ f = 700 pounds ͻͺʹǦͲͲαȋȌ g = 282 pounds f 240 460 982 700 g 1. A box of 10 markers weighs 105 grams. If the empty box weighs 15 grams, how much does each marker weigh? 2. Mrs. Porter’s cat weighs 6 kg. Her dog weighs 22 kg more than her cat. What is the total weight of her cat and dog? 3rd Grade ǦȋʹȌ 4.28 Name SCHOOL-HOME CONNECTION Date Today we learned how to l dh t solve two-step word problems using variables and how to assess whether or not the answer is reasonable. Have your child show you how they accomplish this. 1. Derek studies for his science test for 39 minutes. He then does 6 chores. Each chore takes him 3 minutes. How many minutes does Derek spend studying and doing chores? 2. Mr. Allen buys 8 boxes of granola bars for a party. Each box has 9 granola bars. After the party, there are 39 bars left. How many bars were eaten during the party? 3rd Grade Ǧȋ͵Ȍ 4.29 Name SCHOOL-HOME CONNECTION Date Today we learned how to solve two-step word problems and how to assess whether or not the answer is reasonable. Have your child show you how they solved the problem using equations with variables. Your ȋȌǤǤ Example: A boy has 17 pieces of candy. He is given three bags of candy. There are 20 pieces of candy in each bag. How many pieces of candy does the boy have? ͵ʹͲα ȋ Ȍ c = 60 pieces ͲΪͳαȋȌ t = 77 1. Sherry uses 72 centimeters of ribbon to wrap gifts. Of that total, she uses 24 centimeters to wrap a big gift. She uses the remaining ribbon for 6 small gifts. How much ribbon will she use for each small gift if she uses the same amount on each? 2. Ms. Walter buys 7 boxes of snacks. Each box has 12 packets of fruit snacks and 18 packets of cashews. How many snacks did she buy altogether? 3rd Grade ǦȋͶȌ