Download Solving ratios - Grade9AppliedMath

Survey
yes no Was this document useful for you?
   Thank you for your participation!

* Your assessment is very important for improving the work of artificial intelligence, which forms the content of this project

Document related concepts
no text concepts found
Transcript
Solving ratios
1. In your own words explain how you would solve the following ratio:
2. Solve the following ratios:
a)
Answer:
b)
Answer:
c)
Answer:
d)
Answer:
3. Write the following ratios as equations (see the example below)
Example: 1 juice to 3 water. How much water with 2 juices?
Written as a ratio:
1 juice = 3 water
2 juices x water
a) 5 minutes for 2 kg, how long would it take for 5 kg?
Written as a ratio:
b) 3 dogs for $150, how many dogs would you get for $400?
Written as a ratio:
c) 2 marbles for 3 games, how many games would give you 4 marbles?
Written as ratio:
d) 3 rulers for $2, how much money would 8 rulers cost?
Written as a ratio:
4. Solve the following ratios by using the steps given (see example below)
Example: 1 juice to 3 water. How much water with 2 juices?
Written as a ratio:
Answer:
1 juice = 3 water
2 juices x water
3x2=6
6/1 = 6
a) 5 minutes for 2 kg, how long would it take for 5 kg?
Written as a ratio:
Answer:
b) 3 dogs for $150, how many dogs would you get for $400?
Written as a ratio
Answer:
c) 2 marbles for 3 games, how many games would give you 4 marbles?
Written as ratio
Answer:
d) 3 rulers for $2, how much money would 8 rulers cost?
Written as a ratio
Answer:
5. Solve the following examples by using multiplying the two numbers and
dividing by the third (see example below):
a)
Answer:
b)
Answer:
c)
Answer:
6. In your own words, explain what you learned about solving ratios in the
box below:
Related documents