Download 1st ______2nd ______3rd______ 1st ______2nd ______3rd

Survey
yes no Was this document useful for you?
   Thank you for your participation!

* Your assessment is very important for improving the work of artificial intelligence, which forms the content of this project

Document related concepts

Golden ratio wikipedia, lookup

List of works designed with the golden ratio wikipedia, lookup

Transcript
Name _______________________________________ Date __________________ Score _________________
Homework #14 (due Thursday 12.4.14)
Place your answers to questions 1 – 17 on this page. Make sure to
transfer the correct answer to the correct number.
1.
1st ________2nd _________3rd__________
2.
1st ________2nd _________3rd__________
3.
13.
sugar
3
milk
2
6
18
8
20
1st ________2nd _________3rd__________
14.__________________________
4.
1st ________2nd _________3rd__________
__________________________
5.
1st ________2nd _________3rd__________
__________________________
6. a__________b________
__________________________
7. ____________________
__________________________
8. ____________________
__________________________
9. __________
15._________
10.__________
16._________
11.__________
17.a.__________b.__________
12.a_______b.________c._______
c. Café A:____________
c. Café B:_____________
LESSON
Ratios
7-1
Practice and Problem Solving: A/B
The number of animals at the zoo is shown in the table. Write each
ratio in three different ways.
1. lions to elephants
Animals in the Zoo
1st __________2nd ___________3rd___________
2. giraffes to otters
1st __________2nd ___________3rd___________
3. lions to seals
Elephants
12
Giraffes
8
Lions
9
Seals
10
Otters
16
1st __________2nd ___________3rd___________
4. seals to elephants
1st __________2nd ___________3rd___________
5. elephants to lions
1st __________2nd ___________3rd___________
6. The ratio of clown fish to angel fish at a pet store is 5:4. The ratio of
angel fish to goldfish is 4:3. There are 60 clown fish at the pet store.
a. How many angel fish are there? _________________
b. How many goldfish are there? _________________
Find three ratios equivalent to the ratio described in each situation.
Use a ratio table to help find the equivalent ratios.
7. The ratio of cats to dogs in a park is 3 to 4. _________________
8. The ratio of rainy days to sunny days is 5 . _________________
7
Original content Copyright © by Houghton Mifflin Harcourt. Additions and changes to the original content are the responsibility of the instructor.
128
LESSON
7-2
Rates
Practice and Problem Solving: A/B
Find the unit (one) rate. Use a ratio to help you determine the unit
rate.
9. David drove 135 miles in 3 hours. ___________________________
10. Three medium apples have about 285 calories.
___________________________
11. A 13-ounce package of pistachios costs $5.98.
___________________________
Find the unit rate to the nearest cent per ounce. Compare.
12. a. A 24-ounce box of cornflakes costs $4.56. ___________________________
b. A 36-ounce box of cornflakes costs $5.76. ___________________________
c. Which is the better buy? ___________________________
Original content Copyright © by Houghton Mifflin Harcourt. Additions and changes to the original content are the responsibility of the instructor.
129
Using Ratios and Rates to Solve Problems
LESSON
7-3
Practice and Problem Solving: A/B
Solve using ratios.
13. Mark is using the ratio of 3 tablespoons of sugar to 2 tablespoons of
milk in a recipe. Complete the table to show equivalent ratios if Mark
decides to increase the recipe.
sugar
3
milk
2
6
18
8
20
14. A school cafeteria makes cheese sauce for macaroni using 15 cups of
Swiss cheese and 20 cups of cheddar cheese. Perry tries to make the
sauce for a family party using 5 cups of Swiss and 7 cups of cheddar.
Is Perry using the correct ratio? Explain. ___________________________
________________________________________________________________________________________
15. The chess club members bought 6 tickets to a tournament for $15.
How much would they have paid if all 8 members wanted to go?
_________________
16. The Khan’s car averages 22 miles per gallon of gas. Predict how far
they can travel on 5 gallons of gas. _________________
17. Cafe A offers 2 free bottled waters or juices for every 20 purchased.
Cafe B offers 3 free bottled waters or juices for every 25 purchased.
a. What is Cafe A’s ratio of free drinks to purchased drinks?
_________________
b. What is Cafe B’s ratio of free drinks to purchased drinks?
_________________
c. If you purchased 50 drinks at each café, how many free drinks
would you get?
_____________________________________
Original content Copyright © by Houghton Mifflin Harcourt. Additions and changes to the original content are the responsibility of the instructor.
130