Download Math 1 Daily Warm Up 8

Survey
yes no Was this document useful for you?
   Thank you for your participation!

* Your assessment is very important for improving the work of artificial intelligence, which forms the content of this project

Document related concepts

Line (geometry) wikipedia, lookup

Elementary mathematics wikipedia, lookup

Partial differential equation wikipedia, lookup

Transcript
Math 1 Daily Warm-Up: Week 8
Make sure to show your work for each problem to receive full credit.
A line has a slope of 
D
A
Y
1
and a y-intercept of 3.
2
Name ___________________
Solve:
–3x – 2y = 8
5x + 2y = 4
Write the equation of the line shown.
Which of the following is the equation of a line
parallel to this line but is not the same line?
A x + 2y = 3
B x – 2y = –6
C x + 2y = 6
D x – 2y = –3
1
D
A
Y
One number is three more than twice a
second number. If the sum of the two
numbers is 33, what is the product of the
two numbers?
Write the equation of the line
through the point (1, –5) and with the
same y-intercept as 3x – 2y = 6.
Write using positive exponents only:
Alexandra bought 4 hamburgers and 3
drinks for her family. The cost was $18.25.
Tyler bought 6 hamburgers and 4 drinks at
the same fast food restaurant for $26.50.
What is the total cost of one hamburger
and one drink?
Mr. Smith kept track of the number of
students tardy over a one week period. Using
the table below, interpret the slope.
Which point would be in the solution set of the
system of inequalities below?
2
D
A
Y
3
A (6, 1)
B (0, 2)
C (7, –2)
D (2, –1)
Math 1 Daily Warm-Up: Week 8
Name ___________________
Make sure to show your work for each problem to receive full credit.
The graph represents how much Danielle
What is the slope of the line that is
The softball team stopped for ice cream
charges
to
mow
lawns.
How
much
does
perpendicular
to the line shown on the graph
after the big game. Five 2-scoop cones cost
Danielle charge per hour?
below?
the same as three sundaes. If they bought
nine 2-scoop cones and six sundaes for
$19.95, what was the cost of one sundae?
D
A
Y
4
D
A
Y
5
Rachel and Randy wanted to buy some
Write an equation for the following
candy bars for their friends. Rachel bought data:
4 snickers bars and 7 Hershey bars for
x
–10
–5
0
2
6
(change in
$12.55. Randy bought 6 snickers bars and
temperature)
5 Hershey bars for $11.95. If s stands for
the cost of a snickers bar and h the cost of
y
–17
–7
3
7
15
(change in #
a Hershey bar, write a system of equations.
swimmers)
If 3 x  32 x 3  39 , find the value of x.