Download Bending Stress p375

Survey
yes no Was this document useful for you?
   Thank you for your participation!

* Your assessment is very important for improving the work of artificial intelligence, which forms the content of this project

Document related concepts
no text concepts found
Transcript
Bending Stress p375
Bending-Stress Page 1
Bending-Stress Page 2
Bending Stress example
Reactions:
Force = 0.193*9.81 = 1.8933 N
Measure the torque of the hinge...
260mm
Spring: Moment (Torque)
260*2.943 = 765.18 Nmm
(0.765 Nm)
Predict the load on the beam...
Bending-Stress Page 3
300g = 0.3*9.81
= 2.943 N
765 Nmm
Reaction Force = 765 / 170 = 4.5 N
Force at centre = 4.5 * 2 = 9 N
In kg = 9/9.81 = 0.9174 kg
Hinge = 386g
Extra load = 917-386 = 531 g
Experiment: 18*50 = 900 g (Missed!)
Double Check:
Mass = 386+18*50 = 1,286 g
Force = 1.286*9.81 = 12.6157 N
Bending Moment = 0.5*12.6157*170 = 1072 Nmm
Could it be friction?
Masses were not in the centre.
Double Check 2:
Mass = 386+8*50 = 786 g
Force = 0.786*9.81 = 7.711 N
Bending Moment = 0.5*7.711*485/2 = 935 Nmm
765.18 Nmm
Could it be friction?
Masses were not in the centre.
Bending-Stress Page 4
Q2 Simply Supported Beam
Wednesday, 4 May 2016
6:48 PM
Q2: If distance a=3.7m, b=2.1m and force
W=5.1kN, find the maximum bending
moment. Sag=(+), Hogg=(-)
If we have not done MEM30005A Forces,
there is a shortcut way to find the max
bending moment M.
From <http://www.learneasy.info/MDME/iTester/tests/10306
_Bending_Moment/images/beam_simple.jpg>
Engineers often use beam bending tables.
In this question the same TYPE of loading
must be found in the bending table.
Looking for a simply supported beam
where the load is offset from the centre.
(Last row of table)
Solution: a=3.7m, b=2.1m and force
W=5.1kN, L=a+b = 3.7+2.1 = 5.8 m
Max BM = Wab/L
= 5100*3700*2100/5800
= 6.8322E6 Nmm
From <http://www.learneasy.info/MDME/modules/FEA/Beams.htm>
Q2: Distance a=5m, b=1.6m: Dimensions
c=67mm, d=190mm: Force W=28kN.
Find maximum bending stress.
Solution: a=5m, b=1.6m and force
W=28kN, L=a+b = 5+1.6 = 6.6 m
Max M = Wab/L
= 28000*5000*1600/6600
= 3.3939E7 Nmm
Now find Bending Stress:
 = My/I
We need to find I;
I = bh3/12
= 67*190^3 / 12
= 3.8296E7 mm4
Bending-Stress Page 5
From <http://www.learneasy.info/MDME/iTester/tests/10307
_Bending_Stress/images/beam_simple_rectangular.jpg>
y = 190/2 = 95 mm (half depth)
 = My/I
= 3.3939E7 * 95 / 3.8296E7
= 84.1917 MPa
Bending-Stress Page 6
Cantilever
Wednesday, 4 May 2016
7:09 PM
Q9: Force a=7.3kN and force b=8.9kN.
Find the maximum bending moment.
Sag=(+), Hogg=(-)
Looking for a cantilevered beam where
there are 2 loads.
Since the max BM occurs at the wall for
BOTH forces, then we can add them up
separately.
From <http://www.learneasy.info/MDME/iTester/tests/10306
_Bending_Moment/images/cant01.jpg>
Solution:
M = WL
= a*2 + b*6
= 7300*2000+8900*6000
= 68000000 Nmm
From <http://www.learneasy.info/MDME/modules/FEA/Beams.htm>
Q7: Force a=5kN and force b=3.3kN. The
beam is c=106mm wide by d=223mm
deep. Find the highest stress..
Solution:
M = 5000*2000+3300*6000
= 29800000 Nmm
Now find Bending Stress:
 = My/I
Bending-Stress Page 7
Now find Bending Stress:
 = My/I
We need to find I;
I = bh3/12
= 106*223^3 / 12
= 9.7958E7 mm4
y = 223/2 = 111.5 mm (half depth)
 = My/I
= 29800000 * 111.5 / 9.7958E7
= 33.9196 MPa
Bending-Stress Page 8
From <http://www.learneasy.info/MDME/iTester/tests/10307_Bending_Stress/images/cant01
_stress.jpg>
Bicep question
Wednesday, 4 May 2016
7:26 PM
Q12: Freddy's forearm is 378mm long, his
bicep attaches 45.9mm from the elbow.
Assuming a bone diameter of 34mm, what
stress would 25kg cause?
From <http://www.learneasy.info/MDME/iTester/tests/10307
_Bending_Stress/images/bicep_stress.jpg>
This is really just a simply supported beam - upside-down!
Max M = Wab/L
Bending-Stress Page 9
Bending Stress: Shaft Diameter
Friday, 13 May 2011
11:11 AM
A classic problem is to find the diameter of a shaft. The
problem is, we can’t find the stress or even Ixx until we
know the diameter.
A typical "engineeringy" way to do this is to guess a
shaft size, calculate it, then adjust size, recalculate, etc.
But a simple bending problem can be solved by algebra.
Solution: Set up the problem based on diameter, d.
(Do it in Nmm)
I = d4/64
y = d/2
M = a*b = 5900*110 = 649000 Nmm
 = My/I
= M * d/(2*d4/64)
= 64*M /(2*d3)
= 32*M/(pi*d3)
= 6610660 / d3
So now find diameter;
d = (6.61066E6 / )(1/3)
= (6.61066E6/270)^(1/3) = 29.038 mm
Bending-Stress Page 10
Worked example.
Tuesday, 2 August 2011
5:39 PM
Calculate the maximum tensile stress for the beam shown below. It is a
simply supported beam made of wood that has a spec gravity of 0.7.
Beam span is 8m, find the stress due to it's own weight.
Process:
1. Find Centroid and Ixx
2. Find volume and mass
3. Find M
4. Find Stress
Bending-Stress Page 11
Worked ex. 2
Tuesday, 2 August 2011
5:39 PM
Spec gravity of 0.7.
Beam span is 8m
1. Find Centroid and Ixx
Centroid:
Yc = (Ay) / (A)
= 6E6/3E4
= 200 mm
Parallel Axis Theorem: (p372)
(The I effect of each element = It's own Ic + Area * d2 from neutral plane.)
I = Ic + Ad2
Elemt
Total
mm2
mm
mm3
mm
mm4
mm4
mm4
Area
y
Ay
d
Ad2
Ic
I
1
15000
275 4125000
75 84375000
2
15000
125 1875000
75 84375000 78125000 162500000
30000
6000000
Ixx = 250000000
yc =
200
Bending-Stress Page 12
3125000
87500000
Worked ex. 3
Tuesday, 2 August 2011
5:39 PM
Spec gravity of 0.7.
Beam span is 8m
Yc = 200mm
I = 250E6 mm4
Find volume
V=A*L
= 30E3*8E3
= 240E6 mm3
Find Mass:
m=*V
= 700*240E6/1E9
= 168 kg
Reactions = 9.81*168/2
= 824.04 N
Distributed load = 9.81*
168/8 = 206.01 N/m
824.04 N
824.04 N
BM max = 0.5*4*824 = 1648 Nm
Bending-Stress Page 13
Worked ex. 4
Tuesday, 2 August 2011
5:39 PM
Spec gravity of 0.7.
Beam span is 8m
Yc = 200mm
I = 250E6 mm4
BM max = 1648 Nm
= 1648*1000 = 1648E3 Nmm
Find Stress
 = My / I
= 1648E3 * 200 / 250E6
= 1.3184 MPa
Wood is rated (bending tensile stress - fibre stress) like this...
F4 soft pine
F5 F7 structural pine
F14 F17 hardwood (like eucalypts, not balsa)
F4 = 4 MPa (rated fibre stress)
Compare to steel: Steel could handle a stress of...
(a) 2 MPa
(b) 20 MPa
(c) 200 MPa
(d) 2 GPa
(e) 20 Gpa
Bending-Stress Page 14
Related documents