Download Further prac

Survey
yes no Was this document useful for you?
   Thank you for your participation!

* Your assessment is very important for improving the workof artificial intelligence, which forms the content of this project

Document related concepts
no text concepts found
Transcript
Geometry 1a
Extra questions for after the assessment
Try these questions.
(You’ll find the answers on the last two pages)
Key Skill 1: Describe various types of angles
Acute
Obtuse
Reflex
Right
Straight
Use the above terms to describe each of the following angles:
(a)
(b)
(c)
(d)
Key Skill 2: Naming angles
Name the following angles:
K
R
A
N
O
S
Key Skill 3: Accurately draw triangles and basic quadrilaterals
Key Skill 4: Use several methods to accurately draw triangles
Accurately draw the following:
62°
43°
74°
5 cm
47°
6 cm
5.7 cm
3.7 cm
5 cm
4.7 cm
7.5 cm
5 cm
Key Skill 5: Calculate the unknown angles within any triangle
(a)
Calculate the missing angle of a triangle with angles 54° and 68°
(b)
Calculate the missing angle of a triangle with angles 117° and 36°
(c)
Calculate the missing angles in the triangles below:
(i)
(ii)
43°
62°
67°
43°
Key Skill 6: Calculate the unknown angles within any quadrilateral
(a)
Calculate the missing angle of a quadrilateral with angles 134°, 84° and 71°
(b)
Calculate the missing angle of a quadrilateral with angles 134°, 82° and 17°
(c)
Calculate the missing angles in the quadrilaterals below:
(i)
(ii)
67°
143°
Key Skill 7: Find the perimeter of triangles and quadrilaterals in mm and cm
(a)
Find the perimeter of a triangle with sides 19 cm, 25 cm and 38 cm
(b)
Find the perimeter of a quadrilateral with sides 17 mm, 27 mm, 19 mm and 32 mm
(c)
Calculate the perimeter of the shape below
54 mm
19 cm
156 mm
Answers
Key Skill 1
a)
Straight
b)
Acute
c)
Reflex
d)
Obtuse
Key Skill 2
a)
RAN,
NAR
b)
KOS,
SOK
Key Skill 3 and 4
62°
43°
74°
5 cm
47°
6 cm
5.7 cm
3.7 cm
5 cm
4.7 cm
7.5 cm
5 cm
Key Skill 5
(a)
54° + 68° = 122°
;
180° - 122° = 58°
(b)
117° + 36° = 153°
;
180° - 153° = 27°
(c)
(i)
43° + 62° = 105°
;
180° - 105° = 75°
(ii)
67° + 43 = 110°
;
180° - 110° = 70°
Key Skill 6
(a)
134° + 84°+ 71° = 289°
;
360° - 289° = 71°
(b)
134° + 82° + 17° = 233°
;
360° - 233° = 127°
(c)
(i)
(ii)
67°
143°
67°
143°
67° + 67° = 134°
143° + 143° = 286°
360° - 134° = 226°
360° - 286° = 74°
226°  2 = 113°
74°  2 = 37°
113°
64°
147°
37°
37°
147°
64°
113°
Key Skill 7
(a)
19 + 25 + 38 = 82 cm
(c)
190 mm + 54 mm + 156 mm = 400 mm
(b)
17 + 27 + 19 + 32 = 95 mm
Related documents