Download the hong kong polytechnic university hong kong community

Survey
yes no Was this document useful for you?
   Thank you for your participation!

* Your assessment is very important for improving the workof artificial intelligence, which forms the content of this project

Document related concepts
no text concepts found
Transcript
THE HONG KONG POLYTECHNIC UNIVERSITY
HONG KONG COMMUNITY COLLEGE
Subject Title
: Data Communications and
Networking
Session
: Semester 1, 2011/12
Subject Code
:
CC3204
Numerical Answers
Section B
Question B1
a)
No. of upstream channels: (41.5- 5.5)/3 = 12
c)
Bit rate = 2 x 3 x log2 32 = 30 Mbps
Alternate Answer
Assuming the baud rate = signal frequency band, Bit rate = 3 x log2 32 = 15 Mbps (Mark is
given only when this assumption is explicitly stated.)
d)
SNR = 5000/10 = 500
Maximum bit rate = (750-550) log2( 1+ 500) = 1793.7 Mbps
Page 1 of 6
Question B2
a)
go in binary 110 0111110 1111
Divisor 10011
append 110 0111110 1111 with 0000
1 1 0 1 1 0 0 1 0 0 0 0 1 1
1 0 0 1 1 1 1 0 0 1 1 1 1 1 0 1 1 1 1 0 0 0 0
1 0 0 1 1
1 0 1 0 1
1 0 0 1 1
1 1 0 1 1
1 0 0 1 1
1 0 0 0 1
1 0 0 1 1
1 0 0 1 1
1 0 0 1 1
1 1 0 0 0
1 0 0 1 1
1 0 1 1 0
1 0 0 1 1
0 1 0 1
CRC 0101
Resultant Data : 1 1 0 0 1 1 1 1 1 0 1 1 1 1 0 1 0 1
b)
0 1 1 1 1 1 1 0 1 1 0 0 1 1 1 1 1 0 0 1 1 1 1 0 1 0 1 0 1 1 1 1 1 1 0
Page 2 of 6
Question B3
a)
(i) Attenuation is 10 dB/Km
Total Attenuation : 3 x 10 = 30dB
10 log10 (PR / PT) = -30
log10 ( PR / 0.2) = -3
PR = 2 x 10-4 W or 0.2 mW
(ii)
Acceptable attenuation is 10 log10(8 x10-3/ 0.2 ) = -13.98 dB
Without amplifiers, the attenuation = 30 dB
If rounded, attenuation is = -14.0 dB
Gain in dB from amplifiers needed = 30 -14.0 = 16.0 dB
Minimum number of amplifiers needed = 16.0 / 4 = 4
Therefore 4 amplifiers are needed.
Alternate Answer
Gain in dB from amplifiers needed = 30 -13.98 = 16.02 dB
Minimum number of amplifiers needed = 16.02 / 4 = 4.005
Therefore ⎡ 4.005⎤ = 5 amplifiers are needed
Question B6
b)
Classful IP address 215.70.120.35
(a) the first three bits of 215 after converting to binary are 110
therefore the host belongs to class C
(b) Class C uses the first three bytes as net-id
therefore the network mask is 255.255.255.0
(c) netid is the first three bytes, i.e. 215.70.120
(d) hostid is the last byte, i.e. 35
(e) all bits of the host-id are “0” in the network address
therefore the network address is 215.70.120.0
(f) all bits of the host-id are “1” in the broadcast address
therefore the broadcast address is 215.70.120.255
(g) - For the same network mask, 24 bits are used for the netid,
- the classless IP address is 215.70.120.35/24
Page 3 of 6
Section C
Question C1
a)
For a round trip,
Transmission Time (Tx) = 1000 bit / (200x103) bps = 0.005s
Propagation Time (Tp) = 5000 x 103/ 2x 108 = 0.025s
Processing Time(Tc) = 0.002s
Transmission Time (Tx) for ACK= 100 bit / (200x103) bps = 0.0005s
Propagation Time (Tp) for ACK= 0.025s
For a round trip, delay = 0.005 + 0.025 + 0.0005 + 0.0025 + 0.002 x2= 0.0595s
No. of Round Trips = ⎡2 Mbit /(1000-1) bits ⎤ =2003
Total Delay = 2003 x 0.0595 = 119.1785s
Page 4 of 6
b)
Sender
Receiver (Time)
0
1
0.025
2
3
4
X
5
0.005
6
7
0.025
ACK 0
8
9
ACK 2
NAK 3
10
0.025
3
0.005
0.005
0.005
0.005
0.005
0.025
ACK 11
11
12
13
0.025
0.005
0.005
0.005
Size of the sliding window in the sender = 24/2 = 8
Correct identification of main ACK
Correct identification of NAK
Correct sequence of frames
Timing of delay components
Total delay : 0.17 sec.
(Alternate answer: last acknowledgement (Ack (14)) : Total delay = 0.17 + 0.025 = 0.195 sec )
Page 5 of 6
Question C2
b)
Datagram packet switching
i)
no. of data bits per packet = 1024 – 32 = 992
no. of packet required = 9000/992 = 9.073
therefore 10 packets are required
ii)
transmission time for one packet = 1024/5120
= 0.2 second
time for transmitting the 1st packet to the destination (via 5 hops and 4 nodes)
= 5 x (propagation delay + packet time) + 4 x nodal processing time
= 5 x (0.5 + 0.2) + 4 x 2
= 11.5 seconds
Therefore B will receive the first packet at 2:00:11.5 pm
iii)
time for the remaining 9 packets reaching the destination via the last hop by pipelining
= 9 x (nodal processing time + propagation delay + packet time)
= 9 x (2 + 0.5 + 0.2) = 24.3 s
end-to-end delay = 11.5 + 24.3
= 35.8 seconds
Page 6 of 6
Related documents