Download Rising 6th Grade Level Math Summer Work Packet Name

Survey
yes no Was this document useful for you?
   Thank you for your participation!

* Your assessment is very important for improving the workof artificial intelligence, which forms the content of this project

Document related concepts

Shareholder value wikipedia , lookup

Value proposition wikipedia , lookup

Transcript
Rising 6th Grade Level Math
Summer Work Packet
Name ____________
Date _________
Rising 6th Grade Level Math Summer Work
Dear student:
Included here is your summer math work. Work thoughtfully throughout the summer to
complete the problems, showing your work and labeling your answers. Many of the problems
are review and application of the ideas and skills worked on this past school year. A few
problems may need you to use a hint or outside resource (internet or other mathematician) to
help you solve the problem. There may be one or two problems that are meant to stretch you
mathematically. TRY them anyway. Leave no problem blank. Bring this packet to your math
teacher on the first day of school in September.
If you have any questions, please email me at [email protected]
Name _______________________
Operations and Properties
Practice A: Estimating with Whole Numbers
Round each number to the greatest place value.
1. 67 _____
2. 81 _____
3. 24 _____
4. 115 _____
5. 575 _____
6. 1,852 _____
Estimate each sum or difference.
7. 42  19
_______________________
10. 93  14
_______________________
8. 63  28
________________________
11. 104  178
________________________
9. 37  34
________________________
12. 112  9
________________________
Estimate each product.
13. 2  19
_______________________
14. 87  2
________________________
15. 26  3
________________________
Rewrite each problem using compatible numbers. Then divide.
16. 148  5
_______________________
19. 62  3
_______________________
17. 412  4
________________________
20. 40  7
________________________
18. 70  6
________________________
21. 29  4
________________________
22. A fin whale weighs 44 tons. A gray whale weighs 32 tons. About
how much more does a fin whale weigh than a gray whale?
________________________________________________________________________________________
23. The Suez Canal in Egypt is 108 miles long. The Erie Canal in
New York is 363 miles long. About how long are the two canals
together?
________________________________________________________________________________________
Operations and Properties
Practice A: Order of Operations (PEMDAS)
Name the operation you should perform first.
1. 5  6  2
2. 18  3  1
_______________________
4. 32  6
3. 4  (7  1)
________________________
5. (15  38)  6
_______________________
________________________
6. 5  10  12
________________________
________________________
Match each expression to its value.
Expression
Value
_________________
7. 7  8  2
A.
9
_________________
8. 9  (12  10)
B.
40
_________________
9. (20  15)  2
C.
12
_________________
10. 10  5  7
D.
0
_________________
11. 6  2  3
E.
16
_________________
12. (2  4)  8
F.
11
_________________
13. 14  2  0
G.
13
_________________
14. (5  1)  10
H.
10
15. Sam bought two CDs for $13 each. Sales tax for both CDs was
$3. Write an expression to show how much Sam paid in all.
________________________________________________________________________________________
16. Alicia made 24 chocolate chip cookies and 36 sugar cookies.
Then she divided all the cookies into 10 bags to sell at the bake
sale. Write an expression to show how many cookies she put
into each bag.
________________________________________________________________________________________
Operations and Properties
Practice A: Divide Multi-Digit Whole Numbers
Find each quotient.
1. 585  13
2. 2,756  53
_______________
_______________
3. 7,790  20
_______________
4. 3,072  25
________________
_______________
5. 22,528  88
6. 17,658  36
_______________
_______________
7. 37,674  69
_______________
8. 45,619  50
________________
Write the correct answer.
9. A marketing firm has 636 surveys to take. They have 12 analysts to
administer the surveys. If the firm splits the surveys evenly among the
analysts, how many surveys will each analyst administer?
_____________________________________
10. At the museum, there were 4,050 students in attendance from a total of
15 different school districts. How many people, on average, were
attending from each school district?
_____________________________________
11. Hannah earned $40,860 last year. She earned the same amount each
month. How much did she earn per month?
_____________________________________
12. The health lab has to test 21,432 specimens. If there are 24 technicians in
the lab sharing the work load, how many specimens, on average, will
each lab technician have to test?
_____________________________________
13. Ben is taking a week-long bike excursion. He will be taking a route that is
1,178 miles in length. How many miles per day, on average, will Ben have
to bike in order to complete his route?
_____________________________________
Decimals
Review for Mastery: Multiplying Decimals
You can use a model to help you multiply a decimal by a whole
number.
Find the product of 0.12 and 4, using a 10 by 10 grid.
Shade 4 groups of 12 squares. Count the number of shaded
squares. Since you have shaded 48 of the 100 squares,
0.12 • 4  0.48.
Find each product.
1. 0.23 • 3
_______________
5. 0.15 • 3
_______________
2. 0.41 • 2
_______________
6. 0.42 • 2
_______________
3. 0.011 • 5
4. 0.32 • 2
_______________
7. 0.04 • 8
________________
8. 0.22 • 4
_______________
________________
You can also use a model to help you multiply a decimal by a decimal.
Find the product of 0.4 and 0.6.
0.4 • 0.6  0.24
Find each product.
9. 0.2 • 0.8
_______________
13. 0.5 • 0.2
_______________
10. 0.7 • 0.9
_______________
14. 0.4 • 0.4
_______________
11. 0.5 • 0.5
_______________
15. 0.1 • 0.9
_______________
12. 0.3 • 0.6
________________
16. 0.4 • 0.7
________________
Name _______________________________________ Date __________________ Class __________________
Decimals
Practice A: Multiplying Decimals
Find each product.
1.
2.
_______________________
4.
3.
________________________
5.
_______________________
7. 0.4 • 0.5
10. 6.7 • 0.4
6.
________________________
8. 1.2 • 1.5
_______________________
________________________
9. 1.7 • 0.3
________________________
11. 9.6 • 0.2
_______________________
________________________
________________________
12. 0.8 • 0.8
________________________
________________________
Evaluate 2x for each value of x.
13. x  0.1
_______________________
16. x  1.2
_______________________
14. x  0.5
15. x  0.9
________________________
17. x  1.7
18. x  2.4
________________________
19. Each box can hold 2.5 pounds of
apples. How many pounds can
3 boxes hold?
_______________________________________
________________________
________________________
20. Each pie costs $5.60. How much will
it cost to buy 2 pies?
________________________________________
Original content Copyright © by Holt McDougal. Additions and changes to the original content are the responsibility of the instructor.
Holt McDougal Mathematics
Name _______________________________________ Date __________________ Class __________________
Decimals
Practice A: Adding and Subtracting Decimals
Find each sum or difference.
1. 1.5  2.3
2. 6.5  1.4
_______________________
3. 8.9  5.1
________________________
4. 12.6  3.4
5. 8.16  7.02
_______________________
6. 7.25  8.75
________________________
7. 11.4  8.6
8. 16.5  4.3
_______________________
11. 8.9  3.05
_______________________
________________________
9. 9.55  1.2
________________________
10. 25.6  5.1
________________________
________________________
12. 10.64  8.5
________________________
________________________
Circle the letter of the correct answer.
13. If x  2.3, what is the value of the
expression 5.4  x? Think 5.4 + 2.3
A 3.1
C
7.1
B 7.7
D
3.7
15. If m  1.9, what is the value of the
expression m  4.2? Think 1.9 + 4.2
A 2.3
C
6.1
B 2.2
D
7.1
G 1.7
J 13.1
18. Jennifer brought $14.75 to the
baseball game. She spent $3.45 for a
hot dog and soda. How much money
does she have left?
________________________________________
17. Marcus is 1.5 meters tall. His sister,
Carol, is 0.1 meter taller than Marcus.
Their father is 0.2 meter taller than
Carol. How tall is Carol? How tall is
their father?
_______________________________________
14. If a  4.2, what is the value of the
expression 8.7  a? Think 8.7 – 4.2
F 12.9
H
4.5
G 4.9
J
12.5
16. If y  5.9, what is the value of the
expression 7.2  y? Think 7.2 – 5.9
F 1.3
H 13.3
Original content Copyright © by Holt McDougal. Additions and changes to the original content are the responsibility of the instructor.
Holt McDougal Mathematics
Name _______________________________________ Date __________________ Class __________________
Practice A: Dividing Decimals by Whole Numbers
Find each quotient.
1. 2.8  4
_______________________
4. 7.2  9
_______________________
7. 0.8  4
_______________________
10. 5.4  9
_______________________
2. 1.8  2
________________________
5. 0.15  3
________________________
8. 2.1  7
________________________
11. 3.5  5
________________________
3. 3.6  6
________________________
6. 4.8  8
________________________
9. 0.32  4
________________________
12. 0.2  2
________________________
Evaluate 2.4  x for each given value of x.
13. x  8
_______________________
16. x  4
_______________________
14. x  2
________________________
17. x  6
________________________
15. x  3
________________________
18. x  12
________________________
19. A six-pack of orange soda costs
$4.20. How much does each can in
the pack cost?
_______________________________________
20. It rained 2.7 inches in July and
2.1 inches in August. What was the
average rainfall for those two
months?
_______________________________________
Original content Copyright © by Holt McDougal. Additions and changes to the original content are the responsibility of the instructor.
Holt McDougal Mathematics
Name _______________________________________ Date __________________ Class __________________
Decimals
Review for Mastery: Dividing by Decimals
You can use powers of ten to help you divide a decimal by a
decimal.
To divide 0.048 by 0.12, first multiply each number by the least
power of ten that makes the divisor a whole number.
0.048  0.12
0.12 • 102  12
Move the decimal point 2 places to the right.
0.048 • 102  4.8
Move the decimal point 2 places to the right.
Then divide.
4.8  12
Step 1: Divide as you would divide a whole
number by a whole number.
Step 2: Think 48  12  4.
Step 3: Bring the decimal into the quotient and
add a zero placeholder if necessary.
So, 0.048  0.12  0.4.
Find each quotient.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
Original content Copyright © by Holt McDougal. Additions and changes to the original content are the responsibility of the instructor.
Holt McDougal Mathematics
Name _______________________________________ Date __________________ Class __________________
Decimals
Practice A: Dividing by Decimals
Find each quotient.
1. 2.4  0.4
_______________________
4. 8.1  0.9
_______________________
7. 3.3  0.3
_______________________
10. 7.5  1.5
_______________________
2. 1.4  0.2
3. 4.8  0.6
________________________
5. 1.8  0.3
________________________
6. 6.4  0.8
________________________
8. 2.6  1.3
________________________
9. 7.2  1.2
________________________
11. 6.0  0.5
________________________
12. 9.9  1.1
________________________
________________________
Evaluate 4.8  x for each value of x.
13. x  0.2 (Think 4.8  0.2)
_______________________
16. x  0.6
_______________________
14. x  0.4
15. x  0.3
________________________
17. x  0.8
18. x  1.2
________________________
19. Antonio spent $5.60 on cashews.
They cost $1.40 per pound. How
many pounds of cashews did
Antonio buy?
_______________________________________
________________________
________________________
20. Over several months, a scientist
measured a total of 6.3 inches of
snow. The average snowfall each
month was 2.1 inches. How many
months did the scientist measure
the snow?
________________________________________
Original content Copyright © by Holt McDougal. Additions and changes to the original content are the responsibility of the instructor.
Holt McDougal Mathematics
Name _______________________________________ Date __________________ Class __________________
Decimals
Practice A: Interpreting the Quotient: Round Quotient Up, Down, or
Leave with decimal number (remainder)
Circle the letter of the correct answer.
1. Hamburger rolls come in packs of 8.
How many packs should you buy to
have 60 rolls?
2. Each pack of hamburger rolls costs
$1.50. How many packs can you buy
with $8.00? (8.00  1.50)
A 8
F 6
B 6
G 5
C 5
H 4
D 7
J 8
3. How many 0.6-pound hamburgers
can you make with 7.8 pounds of
ground beef?
4. You spend a total of $5.10 for
3 pounds of ground beef. How much
does the ground beef cost per pound?
A 13
F $0.70
B 14
G $0.17
C 10
H $15.30
D 16
J $1.70
Write the correct answer.
5. Four friends equally shared the cost
of buying supplies for the class picnic.
The supplies cost a total of $12.40.
How much did they each pay?
8. You spent a total of $9.60 on paper
plates for the picnic. Each pack costs
$1.20. How many packs of paper
plates did you buy?
_______________________________________
7. Plastic forks come in packs of 6. If
you need 40 forks for the picnic, how
many packs should you buy?
_______________________________________
6. In all, 20 people are going to the
picnic. Each van seats 6 people.
How many vans are needed to take
everyone to the picnic?
_______________________________________
Original content Copyright © by Holt McDougal. Additions and changes to the original content are the responsibility of the instructor.
Holt McDougal Mathematics