Download Solve proportions.

Survey
yes no Was this document useful for you?
   Thank you for your participation!

* Your assessment is very important for improving the work of artificial intelligence, which forms the content of this project

Document related concepts
no text concepts found
Transcript
Chapter 2
Section 6
2.6 Ratio, Proportion, and Percent
Objectives
1
Write ratios.
2
Solve proportions.
3
Solve applied problems by using proportions.
4
Find percents and percentages.
Copyright © 2012, 2008, 2004 Pearson Education, Inc.
Objective 1
Write ratios.
Copyright © 2012, 2008, 2004 Pearson Education, Inc.
Slide 2.6-3
Write ratios.
A ratio is a comparison of two quantities using a quotient.
Ratio
The ratio of the number a to the number b (b ≠ 0) is written
atob,
a : b,
or
a
.
b
The last way of writing a ratio is most common in algebra.
Copyright © 2012, 2008, 2004 Pearson Education, Inc.
Slide 2.6-4
EXAMPLE 1 Writing Word Phrases as Ratios
Write a ratio for each word phrase.
3 days to 2 weeks
Solution:
2weeks  7days  14days
3days
3days

14days
weeks
3

14
12 hr to 4 days
4days  24hours  96hours
Copyright © 2012, 2008, 2004 Pearson Education, Inc.
12hours
1
hours


96hours
8
4days
Slide 2.6-5
EXAMPLE 2 Finding Price per Unit
The supermarket charges the following prices for pancake syrup.
Which size is the best buy? What is the unit cost for that size?
Solution:
$3.89
 $0.108
36
$2.79
 $0.116
24
$1.89
 $0.158
12
The 36 oz. size is the best buy.
The unit price is $0.108 per oz.
Copyright © 2012, 2008, 2004 Pearson Education, Inc.
Slide 2.6-6
Objective 2
Solve proportions.
Copyright © 2012, 2008, 2004 Pearson Education, Inc.
Slide 2.6-7
Solve proportions.
A ratio is used to compare two numbers or amounts. A proportion
says that two ratios are equal, so it is a special type of equation. For
example,
3 15

4 20
is a proportion which says that the ratios
3
4
and
15
20
are equal.
In the proportion
a c
  b, d  0  ,
b d
a, b, c, and d are the terms of the proportion. The terms a and d are
called the extremes, and the terms b and c are called the means. We
read the proportions
a c
as “a is to b as c is to d.”

b d
Copyright © 2012, 2008, 2004 Pearson Education, Inc.
Slide 2.6-8
Solve proportions. (cont’d)
Beginning with this proportion and multiplying each side by the
common denominator, bd, gives
a c

b d
a c
 bd      bd 
b d
ad  bc.
We can also find the products ad and bc by multiplying diagonally.
bc
a c

b d
ad
For this reason, ad and bc are called cross products.
Copyright © 2012, 2008, 2004 Pearson Education, Inc.
Slide 2.6-9
Solve proportions. (cont’d)
Cross Products
a c
 , then the cross products ad and bc are equal—that is,
b d
the product of the extremes equals the product of the means.
If
Also, if
If
ad 
bc, then
a c
  where b, d  0  .
b d
a b then ad = cb, or ad = bc. This means that the two proportions
 ,
c d
are equivalent, and the proportion
a
c

b
d
can also be written as
a
b
  c, d  0  .
c
d
Sometimes one form is more convenient to work with than the other.
Copyright © 2012, 2008, 2004 Pearson Education, Inc.
Slide 2.6-10
EXAMPLE 3 Deciding Whether Proportions Are True
Decide whether the proportion is true or false.
21 62

15 45
13 91

17 119
15  62  930
Solution: False
21 45  945
17  91  1547
Solution: True
13 119  1547
Copyright © 2012, 2008, 2004 Pearson Education, Inc.
Slide 2.6-11
EXAMPLE 4 Finding an Unknown in a Proportion
Solve the proportion
x 35
 .
6 42
Solution:
x 42  6  35
42 x 210

42
42
x5
The solution set is {5}.
The cross-product method cannot be used directly if there is more than
one term on either side of the equals symbol.
Copyright © 2012, 2008, 2004 Pearson Education, Inc.
Slide 2.6-12
EXAMPLE 5 Solving an Equation by Using Cross Products
Solve
x6 2
 .
2
5
Solution:
 a  6  5  2  2
5a  30  30  4  30
5a 26

5
5
26
a
5
 26 
The solution set is    .
 5
When you set cross products equal to each other, you are really
multiplying each ratio in the proportion by a common denominator.
Copyright © 2012, 2008, 2004 Pearson Education, Inc.
Slide 2.6-13
Objective 3
Solve applied problems by using
proportions.
Copyright © 2012, 2008, 2004 Pearson Education, Inc.
Slide 2.6-14
EXAMPLE 6 Applying Proportions
Twelve gallons of diesel fuel costs $37.68. How much would 16.5 gal
of the same fuel cost?
Solution:
Let x = the price of 16.5 gal of fuel.
$37.68
x

12 gal 16.5 gal
12 x 621.72

12
12
x  51.81
16.5 gal of diesel fuel costs $51.81.
Copyright © 2012, 2008, 2004 Pearson Education, Inc.
Slide 2.6-15
Objective 4
Find percents and percentages.
Copyright © 2012, 2008, 2004 Pearson Education, Inc.
Slide 2.6-16
Write ratios.
A percent is a ratio where the second number is always 100.
Since the word percent means “per 100,” one percent
means “one per one hundred.”
1%  0.01,
Copyright © 2012, 2008, 2004 Pearson Education, Inc.
or
1
1% 
100
Slide 2.6-17
EXAMPLE 7 Converting Between Decimals and Percents
Convert.
310% to a decimal
Solution:
3.1
8% to a decimal
.08
0.685 to a percent
68.5%
Copyright © 2012, 2008, 2004 Pearson Education, Inc.
Slide 2.6-18
EXAMPLE 8 Solving Percent Equations
Solve each problem.
What is 6% of 80?
Solution:
x  .06  80
x  4.8
16% of what number is 12?
x  .16 12
12
x
.16
x  75
What percent of 75 is 90?
90  x  75
90
x
75
Copyright © 2012, 2008, 2004 Pearson Education, Inc.
x  1.2 or 120%
Slide 2.6-19
EXAMPLE 9 Solving Applied Percent Problems
Mark scored 34 points on a test, which was 85% of the possible points.
How many possible points were on the test?
Solution:
Let x = the number of possible points on the test.
34 85

x 100
3400 85 x

85
85
x  40
There were 40 possible points on the test.
Copyright © 2012, 2008, 2004 Pearson Education, Inc.
Slide 2.6-20
Related documents